Mevsimler nedir?

Bir yılın «ilkbahar», «yaz», «sonbahar», «kış» diye adlandırdığımız bölümleridir. Her mevsim, sıcaklık, yağış, gündüz ve gece uzunluklarıyla diğerlerinden ayrılır. Kuzey yarım küresindeki mevsimlerle, Güney yarım küresindeki mevsimlerin özelliği aynı değildir. Kuzey yarım küresinde yaz ayları olan haziran, temmuz, ağustos, Güney yarım küresinde kış aylarıdır. Aynı şekilde Kuzey'de ilkbahar ayları olan mart, nisan, mayıs, Güney'de sonbahar aylarıdır.

Mevsimler, dünya ekseninin eğik olmasından ve güneşin etrafında elips biçiminde bir yörüngede seyahat etmesinden ileri gelir. Bunların sonucu olarak güneşe olan uzaklığı bazen azalır, bazen çoğalır; güneşin ışınları bazen eğik, bazen dik düşer. Bu etkenler mevsimler arasındaki gündüz ve gece uzunluklarını, sıcaklık farklarını meydana getirir. Eğer dünya güneşin etrafında tam bir daire çizerek dönse ve eğik olmasaydı, güneşin ışınları dünyanın çeşitli bölgelerine daima aynı şekillerde düşeceğinden mevsimler olmayacak, bölgelerin sıcaklık derecesi daima aynı kalacaktı.

Dünyanın ekseni güneşe doğru eğik olduğu zaman, ışınlar 21 haziranda «Yengeç Dönencesi» ne dik olarak düşer. Yengeç Dönencesi, Ekvator'un 23°27' kuzeyindeki paralel dairesidir. Bu tarihte Kuzey yarım küresinde yaz başlar. Öte yandan, dünya güneşten öteye doğru eğik olduğu zaman da 21 aralıkta, ışınlar «Oğlak Dönencesi» ne dik olarak düşer.

mevsimler

Oğlak Dönencesi de Ekvator'un 23°27' güneyindeki paralel dairesidir. Böylece güneş ışınlarının dik olarak geldiği yerler bu iki dönence arasında gidiş - geliş şeklinde değişir. Şüphesiz bu arada Ekvator'a da iki defa dik düşer. Güneşin ışınlarının Ekvator'a dik olarak geldiği 21 mart ve 23,eylül tarihlerinde de Kuzey yarım küresinde ilkbahar ve sonbahar başlar.

Mevsimler Dünya'nın kendi dönüşünün, güneşin etrafında döndüğü yörünge ile aynı hizada dönmemesinden kaynaklanırlar. Böylece yeryüzünden gök'e bakıldığında güneş dünyanın heryerinde farklı bir yükseklikte gökyüzünden geçer. 
"Kuzey-kışı" döneminde dünyanın Güney küresi güneşe doğru yöneliktir, ve Kuzey küresi daha az Güneş ışığı alır. "Güney-kışı" döneminde ise dünyanın Kuzey küresi güneşe yöneliktir ve kuzeyde sıcak mevsimler başlar. Yani dünyanın Kuzey küresinde Yaz başladığı zaman Güney küresinde (örneğin Güney Afrika ya da Avustralya'da) kış başlar.

Yaz mevsimi

Yaz, en sıcak mevsimdir. Kuzey Yarım Küre'de en uzun günler yazda gerçekleşir. Dünya ısıyı depo ettiği için en sıcak günler genellikle yaklaşık iki ay sonra ortaya çıkar. Sıcak günler Kuzey Yarım Küre'de 21 Haziran ile 22 Eylül arasında, Güney Yarım Küre'de ise 22 Aralık ile 21 Mart arasındadır.

Sonbahar mevsimi

Sonbahar, yaz ile kış mevsimleri arasındaki mevsimdir. Kuzey yarım kürede Eylül, Ekim ve Kasım; güney yarım kürede ise, Mart, Nisan ve Mayıs aylarına denk gelir. Gündüzler kısalır, geceler uzar. Güneş, erken batar. Daha az ısı ve ışık verir. Serin, yağmurlu ve rüzgarlı günlerin sayısı artar. Kış mevsiminin habercisidir.

Kış mevsimi

Kış, 4 mevsimden biridir. Aralık , Ocak, Şubat, aylarından oluşur. Bu mevsim mevsimlerin en soğuğu olup hava sıcaklığı eksilere doğru düşer ve bu düşmeyle kar ve yağmur yağışı artar. Türkiye'de kış ilk olarak Kuzey Doğu Anadolu Bölgesi'nde başlayarak batıya doğru ilerler.

İlkbahar mevsimi

İlkbahar veya ilkyaz, doğa döngüsünde kış ile yaz arasındaki mevsimdir. Kuzey yarım kürede Mart ve Haziran arasıdır. İlkbaharda ağaçlar çiçek açar, hava sıcaklığı artmaya başlar. Bu mevsimde karların erimesi ve bol miktarda yağışların yağması ile su yatakları olan dereler, göller, göletler ve barajlar su ile dolar.Güneş, Güneş Sistemi'nin merkezinde yer alan yıldızdır.

Orta büyüklükte olan Güneş tek başına Güneş Sistemi'nin kütlesinin % 99,8'ini oluşturur. Geri kalan kütle Güneş'in çevresinde dönen gezegenler, asteroitler, göktaşları, kuyrukluyıldızlar ve kozmik tozdan oluşur. Günışığı şeklinde Güneş'ten yayılan enerji, fotosentez yoluyla Dünya üzerisindeki hayatın hemen hemen tamamının varolmasını sağlar ve Dünya'nın iklimiyle hava durumunun üzerinde önemli etkilerde bulunur.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç