Metabolik cerrahi nedir?

Metabolik cerrahi, diyabet hastalığı, kilo fazlalığı, tansiyon yüksekliği ve kolesterol seviyelerinin yüksekliğiyle seyreden metabolik sendromun ameliyatla tedavi edilmesidir.

Metabolik sendrom vücutta ciddi organ hasarına neden olabilen, iş kaybına sebep olabilen, aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarının oluşmasını sağladığından, bir ölüm sebebi olarak değerlendirilir. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de giderek artan sıklıkta morbid obezite ve metabolik sendrom görülmektedir.

Morbid obeziteye eşlik eden hastalıklar arasında, koroner arter hastalığı, Tip 2 diyabet, yüksek tansiyon gibi metabolik rahatsızlıklar yer alır. Bu hastalarda görülen kanser sıklığı da fazladır. Bu hastalıkların artması nedeniyle, sağlık harcamaların arttığı görülmektedir. Bu nedenle hastaların ameliyatla tedavi edilmesi tercih edilmektedir.

metabolik cerrahi

Metabolik cerrahide ameliyat uygulanmaktadır. Bu ameliyatın ismi ise, ileal interpozisyondur. Bu ameliyat esnasında, kişinin vücut organlarından ince bağırsak, mide ve de on iki parmak adı verilen bağırsakta cerrahi işlem yapılmaktadır. Midenin sol kısmının üst dış bölümü kapatılmaktadır. Ve bu kapatma işleminin ardından dışarı alınır.

On iki parmak bağırsağı ve mide arasında bir bağlantı bulunur. Bu bağlantı da kapatılır. Bu işlemin ardından, midenin yönü alt tarafa doğru çevrilir. Bu işlemlerin dışında ise, bir işlem daha uygulanmaktadır. Bu işlemde ise, ince bağırsağın son bölümü ile başlangıç bölümünün yer değiştirilmesidir. İleal interpozisyon adı verilen ameliyat türü, daha çok Tip 2 diyabet hastalarının tedavisi için tasarlanmış bir yöntemdir.

Metabolik sendromun içinde yer alan şeker hastalığının haricindeki hiper tansiyon, fazla kilolar, yüksek kolesterol ve de fazla kilolar gibi sağlık problemleri de, ileal interpozisyon ameliyatında tedavi edilebilmektedir. Bu ameliyat türü, obezite tedavisinde kullanılan ameliyatlardan değildir. Metabolik cerrahi yalnızca, metabolik sendromun bünyesinde barındırdığı sağlık problemlerinin tedavisinde kullanılır. Özellikle de, Tip 2 diyabet hastalığında kullanılır. Bu açıdan bakıldığında, bu ameliyatı olabilmek için obezite kriteri söz konusu olmamaktadır.

Metabolik cerrahide hangi yöntem kullanılmaktadır?

Metabolik cerrahi alanında kullanılan yöntem İleal interpozisyon ameliyatıdır. Bu ameliyat sırasında mide, ince bağırsaklar ve on iki parmak bağırsağında işlem yapılmaktadır. Midenin sol tarafında üst dış kısım kapatılmakta ve dışarı alınmaktadır. Mide ve on iki parmak bağırsağının arasında olan bağlantı kapatılmakta ve midenin yönü aşağı tarafa çevrilmektedir. Ayrıca ince bağırsakların başlangıç bölümü ve son bölümü yer değiştirmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç