Meta tag nedir?

Meta tag’lar html kodunuzun HEAD bölümüne yerleştirilmiş olan, arama motoru, web browser (tarayıcı) ya da website sunucusuna bilgi sağlayan etiketlerdir. Arama motorlarına site ve içeriği hakkında bilgi sunar. Her ne kadar günümüzdeki arama motorlarının çoğu meta tag’lardaki bilgileri dikkate almayıp site içeriğini kendi tekniklerine göre indeksleseler de hala bu tag’lardan bazılarına kısmi destek verebiliyorlar. Sitenizin bu arama motorlarınca doğru bir şekilde gösterimi için bazı Meta tag’ları kullanmakta fayda vardır.

Websayfalarında kullanabileceğiniz çok sayıda meta tag bulunmaktadır. Bu meta tagların bazıları browser'lar için geliştirilmiştir ve sadece browser'a özgü çalışırlar. Yine bir çoğu ise arama motorlarına kayıt için kullanılırlar.

Meta tag’larla arama motorlarına siteinizin description’ını bildirebilirsiniz. Bunun yanında eskiden değeri çok fazla olan şuan da ise daha az değere sahip keywords’leride arama motorlarına meta tag ile bildirebilirsiniz. Bir çok meta tag mevcuttur. Bunların bazıları seo açısından gerekli bazıları ise gereksiz ve sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Keyword tag'ı çok uzun zamandır başta google olmak üzere bir çok arama motoru için ignore edilmektedir yani görmezden gelinmektedir. Arama motorları web site değeri ve içeriklerine göre sonuçları sıralamaktadırlar. Ama description tag'ının önemini vurgulamakta fayda var. Bir sayfada belirtiğiniz Meta description etiketinde verdiğiniz açıklama bu bahsi geçen arama sonuçlarında yer alır.

Standart bir arama sonucu şu şekildedir:

Website başlığınız - Title
Website açıklamanız - Meta Description (Meta description tanımlı değil ise arama motoru sayfa içeriğinizden otomatik bir açıklama oluşturur)
Site adresi

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç