Mescidi aksa nedir?

Ortadoğu'da bulunan Kudüs bölgesinde bulunan "Mescidi aksa" İslam dinine göre kutsal yerlerden biridir. İnşaa eden kişinin adı süleyman olduğu için "Mescid-i Süleyman" olarak da bilinir.

Arapça bir kelime olan Mescidi aksa Türkçe'de "en uzak cami" anlamına gelmektedir.

Mescidi aksa müslümanların ilk kıblesidir. Müslümanlar  Kabe kıble kabul edilmeden önce mescidi aksayı kıble olarak kabul ediyorlardı.

Günümüzde Mescidi Aksa, eski Süleyman mabedinin güneyindeki camiye denilmektedir. Cami Haçlı Seferleri'nin başlamasıyla Müslümanlarla Hıristiyanlar arasında birkaç kez el değiştirdikten sonra 1967 yılında İsrail'in işgaline girmiştir.

Mescidi Aksa'nın İslam dünyasında önemli bir yerinin olması da Mescidi aksa'nın Muhammed'in isra ve miraç mekanı olmasıdır.

Mescidi Aksa'nın çevresi ise başta Kudüs sonra diğer Filistin topraklarıdır. Muhammed'in miraca yükseltildiği sırada Kudüs'te bugünkü şekliyle bir cami yoktur. Ancak Süleyman tarafından inşa edilmiş ve daha sonra yıkıma maruz kalıp yenilenmiş olan Mescidi Aksa'nın kalıntıları vardı ve burası da Beyt-i Makdis olarak adlandırılırdı. Muhammed'in ziyaret ettiği mekan da burasıdır. Beyt-i Makdis ibaresi bazı tarihi kaynaklarda Kudüs şehri için de kullanılmıştır. Bazı tarihi kaynaklarda Kudüs'ün M. S. 70 yılında yıkıma uğratıldığı Beyt-i Makdis'in de bu olayda yıkıldığı ifade edilmektedir.

M.S. 638 yılında Ömer döneminde Kudüs fethedildikten sonra Beyt-i Makdis'in yerinde Mescidi aksa inşa edildi. Ömer'in burayı mabed ittihaz etmesi de o mekanın kudsiyet ve ehemmiyetinden ileri geliyordu. Mescidi aksa daha sonra Emevi halifelerinden Abdülmelik bin Mervan zamanında genişletildi. Mescidi aksa'nın hemen yakınında bulunan ve bugün Türkiye Müslümanları tarafından Mescidi aksa zannedilen sekiz köşeli Kubbetü's-Sahra adlı mabed de Abdülmelik bin Mervan tarafından inşa ettirilmiştir.

5 Ekim 2009 tarihinden itibaren İsrail Mescidi aksa'ya girişi engellemiştir.

Mescidi aksa'nın özellikleri

1. Mimarı Zahir abbasi'dir.

2. Yüksekliği 83 m'dir.

3. MS 705 tarihinde açılmıştır.

4. İslami mimarisinin en güzel örneklerinden biridir.

5. İsrail'in Jerusalem şehrinde bulunur.

Mescidi aksa'yı inşaa eden kimdir?

Kudüs bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa'yı ilk inşa eden kişi Süleyman'dır.

Mescidi aksa'da bulunan eserler

1. Mescid-i Aksa'nın Kubbesi

2. Mescid-i Aksa'nın İmar Heyet Ofisi

3. Ervah Kubbesi

4. Tercüme Odası

5. Öğretmenlerin Odası

6. Yusuf Kubbesi

7. Elektrik Onarım Odası

8. Müezzinler Odası

9. Sedne Odası

10. İtfaiye Merkezi

11. İmar Komisyon Muhasebe Ofisi

12. Mescid-i Aksa Güvenlik Müdürünün Odası

13. Mescid-i Aksa Güvenlik Müdürü Yardımcısının Odası

14. Mağaribe Kapısı Çeşmesi

15. Kayd Bayd Çeşmesi

16. Şalan Çeşmesi Mescidi

17. Bederi Çeşmesi

18. Asardiye Medresesinin Namazgahı

19. Peygamber Âşıkları Kubbesi

20. Tevbe ve Rahmet Kapıları

21. Osmanlı Medresesi

Mescidi aksa ile ilgili kuran'da geçen ayet

Mescidi aksa ile ilgili kuran'da geçen ayet'te şöyle deniyor; "Süleyman'ın ölümüne hükmettiğimizde, onun ölümünü, bastonunu yiyen ağaç kurdundan başka onlara gösteren olmadı. Böylece o yere yıkılınca, anlaşıldı ki cinler eğer gaybı biliyor olsalardı aşağılayıcı azabın içinde kalmazlardı."

Bu ayetin tefsiri ise şöyle yapılıyor; Süleyman, Mescidi aksa'nın inşasında cinlerden de yararlandı. Bu inşaat işinde insanların yapmaya güç yetiremeyecekleri zor işleri cinler yapıyorlardı. Ancak Süleyman bir gün mihrabında asasına dayanmış halde ibadet ederken öldü. Cinler onun ibadet ettiğini sanarak işlerini yapmaya devam ettiler. Sonuçta Süleyman'ın asasını içten güve yedi ve asa kırılınca onun cesedi de yere düştü. Böylece öldüğü anlaşıldı.

Mescidi aksa'nın yaşadığı olaylar

1. 21 Ağustos 1969 Denis Michael Rohan adlı Avustralyalı bir Yahudi Mescidi aksa'yı kundaklama girişiminde bulundu.

2. Nisan 1980'de Meir Kahane, Mescidi aksa'nın bir köşesine patlayıcı madde koyarak patlatmaya çalıştı.

3. 8 Nisan 1982'de bir kez daha Mescidi aksa'nın ana girişine patlayıcı madde yerleştirildiyse de cami görevlileri tarafından patlamadan ortaya çıkarıldı.

4. 10 Nisan 1982'de Meir Kahane taraftarlarından bir grup militan, zorla Mescidi aksa'ya girmek istedi.

5. 21 Mart 1983'te Mescidi aksa'ya gizli bir yoldan girmek için tünel açıldığı tespit edildi.

6. 14 Ocak 1986'da Knesset üyesi bazı parlamenterler askerlerin koruması altında Mescidi aksa'ya girmek istediler.

7. 8 Ekim 1990 tarihinde Mescidi aksa'ya yönelik saldırıda 30 Filistinli hayatını kaybetti, 800'e yakını yaralandı.

8. 28 Eylül 2000 tarihinde Ariel Şaron çok sayıda İsrail askerinin ve polisinin koruması eşliğinde, normalde müslüman olmayanların girişine izin verilmeyen Mescidi aksa'yı ziyaret etmesiyle pek çok çevre tarafından "provokasyon" olarak nitelendirildi ve Filistinlilerde infial yaratıp şiddetli protesto gösterilerine neden olan "İkinci İntifada" (ayaklanma) patlak verdi ve beş yıl sürdü.

Dış bağlantılar

Mescidi aksa 360o Sanal Tur

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç