Mescid nedir?

Secde edilen yer anlamına gelen mescid, Müslümanların mabetlerine verilen bir isim olup, cami kelimesi ile anlamdadır.

Kur'an'da mescid kelimesi, çoğul şekli olan mesacid ile birlikte 28 defa geçmiştir. Türkiye'de küçük mabetlere mescid, büyüklerine cami denilmektedir.

Yeryüzünde ilk yapılan mescid, Mekke'deki, ortasında Ka'be'nin de bulunduğu Mescid-i Haramdır (Âl-i İmran, 3/96). İslam tarihinde ilk mescid, M. 622 tarihinde Mekke'den Medine'ye hicret sırasında Medine yakınındaki Kuba köyünde yapılan Mescid-i Kuba, daha sonra Medine'de yapılan Mescid-i Nebi'dir.

Mescidlerde; vaa'z edilen kürsü, imam-hatibin öne geçip namaz kıldırdığı mihrab, hutbenin okunduğu minber, ezanların okunduğu minare, sonradan gelenlerin namaz kılması için parmaklık ile bölünmüş mahfil, asıl mekandan bir duvarla ayrılan arka cemaat bölümü, bahçesi, bazı büyük mescidlerin çevresinde, kütüphane, hamam, aşevi, okul, mezarlık ve lojman vardır.

mescid

Mescidler halı ile örtülü olup içine ayakkabılar çıkartılarak girilir. Peygamberimizin beyanı ile mescidler cennet bahçeleri (Tirmizi, Deavat, 82) ve Allah'ın en çok sevdiği mekanlardır (Müslim, Mesacid, 288). Mescidler; ibadet, zikir, dua, eğitim, öğretim, sosyal kaynaşma, disiplin, eşitlik, kardeşlik, birlik ve beraberlik mekanları, bir beldede Müslümanların varlığının işaretleri, minarelerinde günde beş defa tevhid inancının ilan edildiği huzur yuvalarıdır.

Mescitlerin en hayırlısı Kabe’nin de içinde bulunduğu Mescidi Haram, sonra Medine’deki Mescid-i Nebevi, daha sonra da Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’dır. Mescitlere girerken, çıkarken dikkat etmek, içinde nasıl davranılacağını ve mescitlerde nelerin yapılmayacağını bilmek lazımdır. Mescite girerken sağ ayakla girilip, çıkarken önce sol ayağın atılması lazımdır.

Mescit içinde yüksek sesle konuşmak, alışveriş yapmak, dilenmek, yemek yemek ve uyumak doğru değildir. Mescide girenler ön saflarda yer varsa ileri geçmeli yoksa, kimseyi rahatsız etmemek için geriye oturmalıdır. Mescite hürmetsizlik günahtır.

Mescit yaptırmak, tamirine yardımcı olmak, mescitin ihtiyaçlarını gidermek Allah’ın hoşnutluğuna vesile olur. Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de: “Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe inananlar ziyaret ve imar ederler” buyurmuştur. Mescitlerde namaz kılmanın fazileti de çok büyüktür.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç