Mersin nedir?

Bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilen bir ağaççıktır. Mersingillerin örnek bitkisidir. Yapraklarını kışın dökmez. Akdeniz bölgesinde yalnız bir çeşidi yetişir. Bu çeşidin boyu 1.50 metre kadardır, yapraklan güzel kokuludur, damıtılarak hoş kokulu bir esans elde edilir.

Mayıs-haziran ayları arasında, beyaz renkli çiçekler açan, 1-3 m boylarında, kışın yapraklarını dökmeyen, güzel kokulu ağaççıklardır. Yapraklar kısa saplı ve karşılıklı, yeşil renkli, derimsi, oval şekilli ve üzerinde salgı guddeleri (bezleri) bulunur. Çiçekler uzun saplı olup, tek olarak her bir yaprağın koltuğunda bulunur.

Meyveleri nohut büyüklüğünde, morumsu siyah renkte ve çok tohumludur. Kullanıldığı yerler: Bitkinin yaprakları, çiçekli dalları ve yapraklarından elde edilen uçucu yağ (Mersin esansı) kullanılır. Yaprak ve meyveler kabız, mikrop öldürücü, iştah açıcı, kan dindirici, antiseptik ve haricen yara iyi edici olarak kullanılır. Taze yapraklarından, su buharı distilasyonu ile Mersin esansı elde edilir. Bu esans renksiz, akıcı, özel kokulu ve yakıcı lezzetlidir.

mersin

Takriben 100 kg yapraktan 300 gr esans elde edilir. Mirtenol, sineol ve terpenler ihtiva ederler. Gıda ve parfümeri sanayiinde kullanılan önemli bir ilkel maddedir. Memleketimizde şeker hastalığına karşı da (günde 10 damla) kullanılır. Mersin meyveleri uçucu yağ, tanen, şekerler ve organik asitler ihtiva eder. Bu meyveler yemiş olarak, kabızlık giderici ve antiseptik olarak kullanılır.

Ayrıca bitkinin genç sürgünleri, çelenk süslemesinde de kullanılmaktadır. Bitki sulak arazileri sever. Bitkinin kökleri toprağın hem derinlerine kadar indiğinden hem de toprağın yüzeyine yakın yerlerine dağıldığından, bu bitki yörede erozyon önlemede etkin olarak kullanılmaktadır. Özellikle yörede eğimli arazilerin heyelan tehlikesi olan kesimlerine dikilmektedir.

Yetiştirildiği yerler: Vatanı Akdeniz ülkeleri olan mersin Türkiye’nin Akdeniz ve Ege bölgesinde yabani olarak yetişir.

Bilinen bileşimi: Mersinin yaprak ve çiçekli dallarında tanen, reçine, acı birtakım maddeler ile uçucu yağlar; meyvelerinde yüksek oranda A vitamini, tanen, şeker ve asitler bulunur.

Toplanması saklanması: Mersin sürekli yeşil olduğundan yaprakları her mevsim toplanarak değerlendirilebilir. Fakat en uygun olduğu zaman Mayıs’tan Eylül’e kadardır. Zira bu aylarda daha fazla eter yağı içerir.

Faydaları: İştah açıcıdır. İdrar yolları enfeksiyonlarında antiseptik etkisi vardır. Doku ve damar büzücü niteliği nedeniyle kanı dindirici etkileri görülür. Peklik verici ve özellikle çocuklarda diyareyi kesicidir.

Sözlükte "mersin" ne demek?

1. Mersingilerden, yaprakları yaz kış yeşil kalan, beyaz çiçekli bir ağaç (myrtus communis).

Mersin kelimesinin ingilizcesi

[Mersin] n. myrtle
Köken: Yunanca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç