Merserize nedir?

Bir pamuk ipliği çeşididir. Bu iplikle dokunmuş kumaşlar da «merserize» diye anılır. Pamuk ipliği merserize olması için sud kostik ve potas kostikle muamele görür. Merserize kumaşların özellikleri parlak, esnek ve dayanıklı olmalarıdır. İyi yapılmış merserize kumaşlar adeta ipeği andırır. Pamuk ipliğini merserize yapmak usulünü 1850'de John Mercer adlı bir İngiliz bulmuştur. Merserize sözü de bu şahsın adından gelir.

1850’de John Mercer yaptığı araştırmalar sonucu, gerilmiş pamuk ipliklerinin, sodyum hidroksitle (NaOH) muamele edilmesi sonucunda parlaklaştığını gördü. Ancak John Mercer’in sistemi ile elde edilen ipliklerden yapılan kumaşlar, yıkandığında aşırı derecede çekiyordu. Bu yüzden, ilk merserize iplikler fazla rağbet görmemişti. Daha sonra iplikler gerilirken, sudkostik ve potaskostik kullanılarak yapılan yöntemle bu çekme önlendi.

Merserize etme işleminde öncelikle tel haline getirilmiş pamuk iplikleri, iki silindir arasında iyice gerilir. İplikler gerilirken sudkostik ve potaskostikle muamele edilir. Bu merhaleden sonra, gerili halde sodyum hidroksit çözeltisine daldırılır. Daha sonra su altından geçirilerek durulanırlar.

merserize

Merserize iplikler ve bunlardan yapılan kumaşlar dayanıklı, parlak ve esnektirler. Boyaları hemen hemen hiç çıkmadığından çok tutulurlar. Geniş ölçüde kullanılmaktadır. Ayrıca bu iplikler, özellikleri ve görünüş bakımından ipeğe çok benzediğinden, üretim ve pazarlama sırasında, ürünlerin üstüne merserize olduklarını belirten ibareler konulur.

Merserize iplikler %100 Pamuk liflerinden eğirilmiş ve merserize edilmiş ipliklerin katlanıp bükülmesi suretiyle elde edilmektedirler. Üzerlerine çok özel bitim yağları uygulanmaktadır. Kesikli lif yapılarından dolayı iğne sıcaklığından daha az etkilenirler ve yüksek sıcaklıkta stabil bir yapı gösterirler.

Sentetik ipliklere oranla mukavemetleri ve aşınma dayanımları bir miktar düşük olmasına rağmen iyi bir dikiş performansı gösterirler.Parlak görüşleri ve iplik yapılarıyla güzel, düzgün ve dekoratif dikiş görünümü verirler. Özellikle kürk ve güderi dikişlerinde tercih edilmektedirler.

Sözlükte "merserize" ne demek?

1. Kimyasal bir yöntemle parlaklık verilmiş pamuk ipliği.
2. Bu iplikle yapılmış olan.

Merserize kelimesinin ingilizcesi

adj. mercerized
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç