MERS nedir?

MERS, Middle East Respiratory Syndrome (Orta Doğu Solunum Sendromu) hastalığına yol açan virüsün kısa adıdır.

Bu virüs 2012 yılında Suudi arabistan’da tespit edilmiştir. Orta Doğu Solunum Sendromu olarak da bilinen MERS’e (Middle East Respiratory Syndrome), corona virüsü enfeksiyonu neden oluyor. Bu virüsle enfekte olan insanların çoğunda ağır akut solunum sistemi rahatsızlıkları gelişiyor.

Solunum yolu enfeksiyonlarında karşılaşıldığı gibi hastalık, ateş, öksürük ve nefes darlığı şeklide ortaya çıkıyor. Diğer bir ağır seyir eden corona virüsü enfeksiyonu ise SARS’tır. İnanlar, corona virüsüyle hayatlarının bir bölümünde yaygın olarak karşılaşıyor. Çoğu zaman orta derece üst solunum yolu sistemi enfeksiyonlarına yol açıyor. Ancak, bu hastalıklar ölümcül seyir etmiyor. Corona virüsü, nadir olarak SARS ve MERS’e neden olarak ölümcül oluyor.

MERS virüsü nasıl bulaşır?

Hastalıkta tek hörgüçlü develerin ara konak olduğu düşünülüyor. Bu nedenle develerle temas ve deve sütü riskli olarak görülmektedir. Hastalık, insandan insanda bulaşmaktadır. Solunum yolu ile bulaşma ihtimali çok yüksektir. Hastalığın bulaşmasında yakın tema da önem arz etmektedir. Bu nedenle hasta olduğu bilinen kişilerle temastan kaçınılması gerekmektedir.

MERS’in belirtileri?

Hastalık, diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarında olduğu gibi yüksek ateş, öksürük, titreme, boğaz ağrısı, diyare, kusma, abdominal ağrı, akut solunum yetmezliği gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Özellikle şeker, kronik akciğer, böbrek yetmezliği ve immün sistem yetmezliği hastalarında MERS virüsü, daha şiddetli hastalık yapabiliyor.

Virüse karşı nasıl önlem alınır?

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'nun hastalık ile ilgili hazırladığı bilgilerde ise MERS virüsüne karşı şu önlemlerin alınması gerekiyor:

• Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınılması gerekiyor. 
• Grip benzeri bir hastalık geçirdiğinizde evde istirahat edilmeli.
• Eğer hasta olduğunuzu hissediyorsanız hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla temas etmekten kaçınmanız gerek.
• Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağzı kağıt mendille kapatmalı, kullanılan kağıt mendili çöp kutusuna atmalıdır. 
• Bu hastalıkta da hijyen çok önemlidir. Sabun ve su ile sık sık elleri yıkamalı, su ve sabun olmadığı durumlarda el dezenfektanlarını kullanmalıdır.
• Virüsün bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere temas etmekten kaçınmalıdır.
• Grip gibi mikroplarla kirlenmiş olma ihtimali olan yüzey ve eşyalar temizlenip dezenfekte edilmelidir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç