Mernis nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte eskiden dosyalarda sakalanan bilgiler artık dijtal ortamda saklanıyor. Bu sayede istenen veri yada bilgiye ulaşmak sadece bir kaç dakika alıyor.

Eskiden devlet dairelerinde bugün git yarın gel şeklinde tabir edilen dosya arama işlemleri oldukça geçmişte kaldı. Devlet kurumlarıda teknolojiye ayak uydurarak halka dijital ortamda hizmetler sunmaya başladırlar. Şimdi size bu e-devlet servislerinden birisi olan mernis'i tanıtacağız.

Mernis: Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi kelimelerinin baş harflerinden oluşan kısaltmadır. Mernis, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüklerinin kullandığı ülke çapında bir nüfus bilgileri yönetim projesinin adıdır.

Sistem merkezi olarak Ankara, Yenimahalle ilçesi, Lalegül semtinde yer alan ilgili genel müdürlüğün yerleşkesi kullanılmaktadır.

T. C. kimlik numarası

Mernis projesi kapsamında bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına bilgisayar ortamında 11 haneli sayıdan oluşan belirli bir yöntemle belirlenen kişinin değiştiremediği bir kimlik atamasına dayanan ve adına Vatandaşlık Numarası yada T. C. kimlik numarasıda denilen uygulama bu proje ile hayatımıza girmiştir. Mernis projesinde kullanılan T.C. kimlik numarası ile hiçbir karışıklık olmadan kişi ile ilgili bilgilere rahatça ulaşılabiliyor.

T. C. kimlik numarası tek ve değiştirilemez bir numaradır. T. C. kimlik numarası ile sahte kayıtlar yaratılmasının her alanda tamamen önüne geçilmiştir.

Mernis'in amacı

1. Nüfus kayıtlarının bilgisayar ortamına aktarılarak ilçe nüfus veri tabanlarının oluşturulması ve hizmetin modernizasyonu sağlamak.

2. Nüfus hizmetlerinin ilçelerde bilişim teknolojileri kullanılarak verilmesini; ilçe nüfus veri tabanlarını Merkezde bütünleştirilerek Merkezi Nüfus Veri Tabanını kurulmasını gerçekleştirmek.

3. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına birer kimlik numarası verilmesini sağlamak.

4. Kimlik numaraları aracılığıyla, kamu ve özel kesim bilişim projeleri arası kişi bilgileri alışverişinin, kişilerin biricik tanımlandığı bir alt yapı üzerinde çevrimiçi (on-line) yürütülmesini sağlamak.

5. Nüfus istatistiklerinin bilişim teknolojileri ile daha sağlıklı elde edilmesini sağlamak.

6. Kimlik bilgilerini kamu kurum ve kuruluşları ile kamu hizmeti veren kurumlarla paylaşarak hizmet akışını hızlandırmak, güvenilir hale getirmek ve vatandaşlarımızın hizmetlerini kolay, hızlı ve güvenilir olarak almasını sağlamak,

7. Bürokrasiyi azaltıcı, devletle vatandaşı yakınlaştırıcı bir hizmet güvenliği sağlamak.

T. C. kimlik no sorgulama

Mernis projesinin halk için olan uygulamalarından biridir. T. C. kimlik numarasını bilmeyenler, nüfus cüzdanını kaybedenler için hazırlanmış bir uygulamadır. T. C. numaranızı öğrenmek istiyorsanız öncelikle http://tckimlik.nvi.gov.tr/ adresine girmelisiniz. Online sorgulamalar kısmından T.C. Kimlik No Sorgulama kısmına giriniz. Sizde istenen bilgileri girerek T. C. kimlik no'nuzu öğrenebilirsiniz.

T. C. kimlik no doğrulama

Mernis projesinin halk için olan uygulamalarından bir diğerinin adıdır. T. C. kimlik numarasının doğru olup olmadığı kontrol etmek amacıyla geliştirilmiştir. Bunun için yine http://tckimlik.nvi.gov.tr/ adresine girmelisiniz. Online sorgulamalar kısmından bu sefer T.C. Kimlik No Doğrulama bölümüne girmelisiniz sizden istenen bilgileri girip T. C. kimlik numarasının doğru olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Mernis'te hangi bilgiler bulunur?

1. Nüfus cüzdanınızda yazan tüm bilgiler

2. Ailenize ait tüm bilgiler

3. Adres bilgileriniz

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç