Menenjit nedir?

Tehlikeli bir hastalıktır. Sinir sisteminin, beyin, beyincik, omurilik ve omurilik soğanı gibi organlarını kaplayan zarların iltihaplanması sonunda kendisini gösterir. Menenjitin hafif çeşitleri olduğu gibi öldürücü çeşitleri de vardır. Menenjit yüzünden körlük, sağırlık gibi çeşitli sakatlıklara uğrayanlar da olur. Menenjite İltihap mikropları sebep olduğu gibi tifo, zatürree mikroplarının sebep olduğu menenjit ise «menenjit tüberküloz» denir.

Bir de «menengokok» denen mikrobun meydana getirdiği bir menenjit çeşidi vardır ki, buna «salgın menenjit» adı verilir. Başkalarına bulaşması bakımından çok tehlikelidir. Hastayı ölüme sürükleyebilir. Beyin zarlarının iltihabı. Kafatası zedelenmeleri veya orta kulak hastalığı sonucu beyin zarları iltihaplanabilir. Kanla gelen mikroplar da özellikle küçük çocuklarda menenjit yapabilir.

Menenjite, mikroorganizmalar yol açmaktadır. En sık rastlanan mikrop menengokok ismi verilen kahve tanesini andıran bir çift mikroptur. Ayrıca steptokok, stafilokok, pnömokok, haemophilus influenzae isimli mikroplar da menenjite sebep olabilirler. İnsanların çoğunda menengokoklar sadece boğazda bulunur, fakat kişinin rutubet ve soğuğa veya fazla miktarda mikrop istilasına maruz kalması sonucu, bu mikroplar kan dolaşımına geçerler.

Kuluçka devri 1-5 gündür ve belirtileri ani başlar. Ateş yükselir, çocuklar havale geçirebilir, deri döküntüsü görülebilir. Çok şiddetli baş ağrısı, fışkırır tarzda kusma vardır, ışığa bakamaz, genellikle bacaklarını ve omurgasını gergin tutarak, bir yanına yatar. Ense sertliği vardır. Boynunu öne eğemez. Sırt üstü yatan hastanın bir bacağı karnının üstüne gelecek şekilde büküldükten sonra, bacağı dizden açmaya çalışmasıyla, çok şiddetli ağrı hissedilir (kernig belirtisi). Hastanın komaya girmesi, durumun çok ağır olmasına işarettir.

Kesin teşhis, hastanın belinden su alınıp (lomber ponksiyon) mikroskopta incelemek ve biyokimyasal araştırmalar yapmakla konulur. Bütün menenjitlerde klinik bulgular hemen hemen aynıdır. Ayırım, belden alınan sıvının incelenmesiyle mümkündür. Menengokok, stafilokok, pnömokok gibi bakterilerin yolaçtığı menenjitte, belden alınan sıvı irinlidir ve bulanıktır. Halbuki tüberküloz menenjitte ve virüslerin sebep olduğu menenjitte belden alınan sıvı berraktır.

Tedaviye acilen başlanmalıdır. Belden alınan sıvıdaki mikroplara uygun olan antibiyotik tespit edilinceye kadar, yüksek dozda penisilin ile tedaviye başlanır. Daha sonra uygun antibiyotik hangisi ise onunla tedaviye devam edilir. Menenjit tedavisi, hastanede yapılmalıdır. Tedavinin yapılmaması, geciktirilmesi veya yanlış olarak uygulanması neticesinde şayet hasta ölmezse, istenmeyen bazı sakatlıklar kalır (körlük, sağırlık, zeka geriliği vb.).

Sözlükte "menenjit" ne demek?

1. Ateş, şiddetli baş ağrısı, kusma, ense katılaşması, sayıklama gibi belirtilerle ortaya çıkan beyin zarları yangısı.

Menenjit kelimesinin ingilizcesi

n. meningitis
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç