Megali idea nedir?

Megola Idea adıylada bilinir.  Türkçe'de "Büyük Fikir" anlamına gelen megali idea Bizans'ın "Konstantinopolis" diye adlandırdığı İstanbul'u kaybetmesiyle ortaya çıkmış yeniden büyük bir imparatorluk kurma fikrinin adıdır.

Ülkü kavramı sözlükte "amaç edinilen, ulaşılmak istenen erek, ideal" anlamlarına gelir. İşte Megali idea'da Yunanlıların ulaşmak istediği ideallerinden biridir.

Megola idea bir Yunan ülküsüdür. Megali İdea ülküsünü besleyen, yayan esas örgütlü güç, Osmanlı Devleti içinde çok geniş imtiyazlar elde eden Ortodoks Kilisesi'ydi. Kilisenin kuşaktan kuşağa aktardığı bu ülkü ile yoğrulan Yunan aydınları, Osmanlı imparatorluğunu parçalamak isteyen İngiltere, Rusya ve Fransa tarafından verilen destekle, zaman içinde etkili bir hareket yaratmayı başarmışlardır.

Megali idea'nın amacı

Megali idea'nın amacı bizansa ait olan tüm toprakları yeniden elde ederek, Konstantinopolis (İstanbul) başkent olmak üzere, büyük Helen İmparatorluğu'nu yeniden kurmayı hayal etmektedirler.

Megali idea'nın diğer amaçları

1. Yunan milletinin tam bağımsızlığının sağlanması.

2. Batı Trakya ve Selanik’in Yunanistan’a bağlanması.

3. Ege adalarının Yunanistan’a bağlanması.

4. Oniki Adanın Yunanistan’a bağlanması.

5. Girit Adası’nın Yunanistan’a bağlanması.

6. Batı Anadolunun Yunanistan’a bağlanması.

7. Pontus Rum Devleti’nin tekrar kurulması.

8. Kıbrıs’ın Yunanistan ile birleştirilmesi.

9. Gökçeada ve Bozcaada’nın Yunanistan’a bağlanması

Megali idea'ya darbe vuran olay

1919-1922 yıllarındaki Türk Kurtuluş Savaşı'nın Yunanların yenilgisiyle sonuçlanması bu fikre büyük darbe vurmuştur.

Megali idea'nın kapsadığı alan

Megali idea çerçevesinde; önce Yunanistan'ın bağımsızlığı elde edilecek, ardından Ege adaları, Batı Anadolu, Karadeniz bölgesi, Rodos, Girit, Bozcaada, Kıbrıs, Epir,Makedonya, Batı ve Doğu Trakya ele geçirilecek ve nihayet Konstantinopolis diye adlandırılan İstanbul, Helen İmparatorluğu'nun başkenti olacaktır.

Megali idea haritası ilk hazırlayan ve yayınlayan kişi kimdir?

Megali idea doğrultusunda en fazla çalışan ve ilk Megali İdea haritasını yayınlayan kişi, Yunan tarihinin ünlü şairi ve ulusal kahramanı Rigas Ferreos'tur (1757-1798). Ferreros, 1791 yılında Bükreş'te bulunduğu sırada ilk haritayı çizmiş ve daha sonra 1796 yılında bu haritayı Viyana'da bastırarak Yunanca konuşulan tüm topraklarda dağıttırmıştır. Bu haritada; Balkanların büyük bölümü, Anadolu'nun yarıdan fazlası, Ege adaları ile Girit, Rodos, Kıbrıs, Trakya ve İstanbul Yunan toprakları olarak gösterilmiştir.

Dış bağlantılar

Megali idea haritası

Yunanistan nedir?

Kurtuluş Savaşı nedir?

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç