Megafon nedir?

Koni biçiminde bir araçtır. Sesi yükseltmeye yarar. Koninin dar tarafından konuşulunca, yansıyan ses, koninin geniş ucundan yükseltilmiş olarak çıkar. Reklam işlerinde, gemicilikte, kalabalıklara seslenmede faydalanılır. Son zamanlarda megafonun pille işleyip sesi çok daha çoğaltanları yapılmıştır.

İki ucu açık fakat bir tarafı gittikçe genişleyen konik şekildeki trampet gibidir. Küçük ağızdan konuşulan kelimelerdeki ses dalgaları, daha yüksek şiddette geniş ağızdan çıkar. Ayrıca, ses dalgalarının daha büyük enerji ile bir yönde yayılması için boynuzda bir kiriş vardır. Çeşitli ses frekanslarında iletim verimi, boynuz şekline (biçimine) bağlıdır. Akustik özellik bakımından hoparlöre benzer. Fakat hoparlörlerde insan sesi, bir titreşen diyaframla yer değiştirir.

Açık havalarda kullanılarak sesimizin herkese duyurulmasını sağlamaktadır. Topluluğa hitap etmek için genellikle megafonlardan yararlanır. Geniş kullanım alanları olup bunların başında ise seçimler, emniyet müdürlüğü, siyasetçiler, belediye duyuruları, camiler gibi genel alanlarda kullanılması devam ediliyor. Topluluk genelinde insanların sesinizin uzak mesafelere ulaşmasını sağladığı gibi kolaylıklar getirir.

megafon

Ayrıca, ses dalgalarının daha büyük enerji ile bir yönde yayılması için boynuzda bir kiriş vardır. Çeşitli ses frekanslarında iletim verimi, boynuz şekline (biçimine) bağlıdır. Akustik özellik bakımından hoparlöre benzer. Fakat hoparlörlerde insan sesi, bir titreşen diyaframla yer değiştirir.

Kullanım amaçları emniyet suçluları uyarmak bildiri vermek, siyaset topluma hitap etmek, belediyeler toplumsal bildiriler, cami ezan okunması sela verilmesi gibi alanlarda kullanımı olup ihtiyaç duyduğumuz araçlardan olmaktadır. Günlük ihtiyaçlar doğrultusunda megafonların önemi büyük olmaktadır.

Sözlükte "megafon" ne demek?

1. Sesi yükselten huni biçimli akustik aygıt, sesyükseltici.

Megafon kelimesinin ingilizcesi

[MegaFon] n. megaphone, loudspeaker, funnel-shaped device for increasing voice volume; (on a warship) bullhorn
n. megaphone, hailer, speaking trumpet
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç