MDM nedir?

MDM, Mobile Device Management (Mobil Cihaz Yönetimi), şirketlere dağıtılan mobil cihazları uzaktan izlemenizi, güvenliğini sağlamanızı, yönetmenizi ve desteklemenizi sağlayan yazılımdır.

Bu yazılımla, tüm veri ve kurulum ayarlarını kontrol edebilir, tüm mobil ortamınızda gerçek zamanlı görüş elde edebilir ve tüm cihazlar üzerinde tutarlı politikalar uygulayabilirsiniz. Mobil cihazların yaygınlaşması ile bu cihazların yönetiminin ve güvenliğinin sağlanması bilgi işlem yöneticilerinin öncelikli konuları arasına girmiş durumdadır.

Zira uygun yönetim altyapısı tesis edilmeden yaygınlaştırılmaları durumunda kurumlara sürat ve işlev kazandırması beklenen mobil cihazlar verimsizlik, güvenlik açığı gibi sorunları beraberinde getirmektedir. Sunucu merkezi olmayıp her kurumun kendi bünyesinde konumlandırılır.

Yönetilecek cihazlar kolay bir şekilde kaydedilir. Kurumda görev ve yetkilendirme planlamasına göre kullanıcı grupları kontrol edilir. İzin verilmeyen uygulamaların tespiti ve politika kuralları dahilinde sonradan yüklenen uygulamaların otomatik olarak kaldırılır.

Uygulamanın özellikleri

• İMobil cihazlara uzaktan yeni bir WiFi bağlantısı tanıtılabilmekte ve mevcut WiFi ayarları değiştirilebilmektedir.
• Mobil cihazların şifreleri uzaktan sıfırlanabilir ve kilitlenebilir.
• Mobil uygulamalar tanımlı cihazlara yüklenebilir / silinebilir.
• Rol bazlı olarak mobil uygulamalar tanımlı mobil cihazlara yüklenebilir / silinebilir.
• Birden fazla tanımlı cihaz seçerek bu cihazlara istenilen mobil uygulamalar yüklenebilir / silinebilir.
• Kullanılması istenmeyen uygulamalar kara listeye eklenebilir.
• Kurumda görev ve yetkilendirme planlamasına göre kullanıcı grupları kontrol edilir.
• İzin verilmeyen uygulamaların tespiti ve politika kuralları dahilinde sonradan yüklenen uygulamaların otomatik olarak kaldırılır.
• Kara liste ve beyaz liste desteği üzerinden uygulamalar, profil bazlı olarak daha etkin olarak yönetilir.
• Uygulamaların kaldırılması sırasında sadece uygulamaların değil, uygulamaların verilerinin de silinebilmesi mümkündür.

Peki bu yapıyı nasıl kuracağız ?

Bu noktada her şirketin kendine özgü bir veri yönetimi algoritması vardır. Bazı şirketler kaynaktan gelen bu verileri veri ambarına aktarılmadan yönetmek ve bilgi sahibi olmak isterken, bazı şirketler veri ambarı yapısında master data manegement yaparlar. Her iki yönteminde kendine ait avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Aslında ana veri yönetimi kaynaktan, rapor aşamasına kadar oluşturulacak bir üst yönetimi barınmalıdır. Verinin geçtiği her alan hakkında bilgi sahibi olmak  veriyi en efektif şekilde kullanmaktır. Eğer yeni bir veri ambarı yapınız olacaksa bu daha kolaydır. Veri ambarı modelleme aşamasında  ilgili tüm ekiplerin katılımıyla yapılacak bir çalışma veri ile ilgili riskleri ve oluşacak hataların önceden tahminlemesini kolaylaştıracaktır.

Halihazırda bir veri ambarınız varsa ve siz MDM yapısını kurmak istiyorsanız çok daha yorucu ve uzun soluklu bir analiz çıkarmanız gerekecektir. MDM oluşturmak zor olabilir fakat bir kere kurulduğunda şirkete ve çalışanlara getirileri çok daha fazla olacaktır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç