MDA nedir?

MDA (Metilendioksiamfetamin), ilaç bilimi açısından bakıldığında MDA maddesi hem Amfetamine hem de LSD'ye yakın bir maddedir. MDA maddesinin etkisi alınan doza bağlıdır. Düşük dozlar genelde canlanma etkileri yaparken, yüksek dozdaki alımı halüsinasyonlara ve bozuk algılamalara yol açmaktadır. Kullananlarda madde alındıktan sonra artan bir iletişim kurma ihtiyacından bahsedilmektedir.

MDA da yanlış doz kullanımında ölümcül olaylar görülmektedir, 300 mg.'da uzun süreli bitkinlik halleri görülmekte olup, 500 mg.'da ise ölüm gerçekleşmektedir. 1960'lı yıllarda A.B.D.'de MDA tüketimine doğrudan bağlanan ölüm olayları kayda geçmiştir. MDMA [3,4-methylenedioxy-methamphetamine ilk olarak 1912 yılında Alman ilaç firması Merck tarafından sentezlenmiştir.

16 mayıs 1914 yılında Almanya DARMSTADT 274,350 madde numarası ile patent verilmiş olup akabinde unutulmuştur. Sentezi gerçekleştiren MERCK kimyagerlerinin maddenin etkileri hakkında bir bilgisi veya fikri yoktu. MERCK firması kas sıkılaştırıcı ve kanamayı durdurucu bir madde üzerinde araştırma yapıyordu. 1912 yılında bu kimyagerlerden ikisi olan G. Mannish and W. Jacobsohn Hydrasti’ in sentezinden MDMA yı üretmişlerdir.  MDMA MERCK in listesinden farmakolojik çalışmalarda kullanılacak madde olarak kayda alınmıştır. MDMA tekrar 1950 li yıllarda birleşik devletlerin gizli askeri araştırmalarında kısa bir süreliğine su yüzüne çıkmıştır.

CIA’ ın zihin kontrolü ve beyin yıkama ve istihbarat çalışmaların kapsamındaki MK-ULTRA isimli projesindeki araştırmalarda adı geçmiştir.  EA 1475 kod ismi ile anılan madde birleşik devletler ordusunun Maryland daki karargahında denenmiştir. Gerçek ilacı olarak tanımlanan Scopolamine veya LSD nin aksine MDMA fare domuz maymun ve köpeklerde denenmiştir. Çalışma sonucunda maddenin potansiyel askeri faydaları farkına varılamamıştır. Fakat buna rağmen sorgu esnasında insanda savunma mekanizmalarını yokedici özelliği bulunmaktadır.

mda

Nasıl sentezlendiğini detaylandıran ilk kişi Dr. Anton Kollisch'tir. ilaçla ilgili ilk ve önemli farmakolojik testler 1927, 1952 ve 1960da yapılmıştır. Rolan W. Freuddenmann'a göre ilacın iştah baskılayıcı amaçlı sentezlendiği yanlış kanısı, MDMA analoğu olan MDA' ın 1949 ve 1957 yılları arasında Smith Kline ve French Laboratuvarları'nda antidepresan ve iştah kapayıcı olarak araştırılmasından kaynaklanmaktadır.

MDMA nedir?

MDMA (Metilen Dioksin Met Amfetamin) yapısı itibariyle Metamfetaminin bir türevidir. Etkileri olarak bilinç artımı, artan algılama yetisi, keyfin değişmesi ve hareketlilik kazanma gösterilmektedir. Kullanılması neticesinde; mide bulantısı, şaşkınlık, konsantrasyon bozukluğu, düşünme ve konuşma da zorlanma, görülmektedir. MDMA yüksek bir ruhsal bağımlılık potansiyeline sahiptir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç