MCV nedir?

MCV (Mean Corpuscular Volume): Oksijen taşıyan hücrelerin ortalama büyüklüğüdür.

MCV düşükse eritrositler daha ufaktır, yüksekse daha genişlemişlerdir. Örneğin demir eksikliği anemisi’nde eritrositler küçülür dolayısıyla mcv değeri düşük çıkar. B12 vitamini eksikliği anemisinde ise eritrositler büyümüştür, MCV yüksektir.

Kan değerlerinin tamamen ölçümünün yapılması kimi zaman bir hastalığın teşhisinde kimi zaman da bir hastalığın tedavisi sırasında takibinde kullanılan testler sonucu yapılır. Yani tam kan sayım testleri ile kandaki değerler bulunur ve buna göre anormallikler düzeltilmeye çalışılır.

Kanda; Lökosit (WBC)Eritrosit sayısı
Hemoglobin
Hematokrit
Eritrosit boyutu için MCV

Trombosit sayısı. Ve bunun dışında pek çok test uygulanarak tam kan sayımı yapılır. Lökositler vücuttaki savunma mekanizması WBC yani akyuvarlardır. Vücudun bağışıklık sistemini oluştururlar ve kandaki miktarları çok önemlidir bir anormallikte tedaviye ihtiyaç vardır.

Eritrosit sayımı ise sadece sayımla kalmayıp daha sonra eritrositte (kırmızı kan hücresi) hemoglobindeki oksijen taşınma kapasitesinin ölçüldüğü MCH , kırmızı kan hücresindeki yani eritrositteki hemoglobin konsantrasyonunun ölçüldüğü MCHC , kırmızı kan hücrelerindeki volüm değişikliğini ölçen RDW, RCDW ve eritrositlerin boyutlarının ölçüldüğü MCV ölçümleri yapılır.

MCV değerlerinin yüksek ya da düşük olması bir rahatsızlık belirtisi olabilir. Oksijen taşımakla görevli olan kırmızı kan hücrelerinin boyutlarını belirtir MCV. MCV’ nin düşük olması eritrosit çapının normalden düşük olması, yüksek olması da eritrosit çapının normal değerinden yüksek olması demektir.

MCV’nin düşük olduğu durumlar: Kronik hastalıklar, demir eksikliği anemisinde görülür.Mikrositik anemide görülür.Akdeniz anemisinde görülür.Kansızlıkta görülür.Adet kanaması nedeniyle kan kaybeden kadınlarda,Gastrit, ülser ve bunun gibi diğer bağırsak rahatsızlıklarında meydana gelen kanamalardan ötürü görülür.MCV Yüksek Olduğu Durumlarda:Makrositik anemiPernisiyöz anemide görülür.B12 Vitamini eksikliğindeFolik asit eksikliğinde görülür.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç