MCSE nedir?

MCSE (Microsoft Certified System Engineer) eğitim programı IT sektörünün hızla gelişen ve değişen dinamiklerine hakim olmak isteyen kişilere mesleki yetkinlik kazandırmak üzere hazırlanmıştır. Eğitim, katılımcılara küçük ve orta ölçekli bilgisayar ve sunucu alt yapılarının, ihtiyaçlarını belirlemek sistemleri yönetmek, kurmak ve teknik destek sağlamak amacıyla oluşturulmuştur.

Dünyada geçerliliği olan sertifikaları alabilecek bilgi birikimine sahip olmak ve bu alanda kariyer yapmak isteyenler için hazırlanmış bir programdır. Sistem uzmalığı eğitimine BEM Donanım Network Uzmanlığı eğitimini başarıyla tamamlamış, literatürü takip edebilecek seviyede İngilizce bilgisine sahip işletim sistemleri, bilgisayar donanımları ve alt yapısı hakkında temel bilgisi olan herkes katılabilir. Microsoft Certified Systems Engineer (MCSE); Security: Bu sertifika, güvenli bir bilgisayar ortamının parçası olarak Microsoft platformları üzerinde güvenliği planlayan, tasarlayan ve uygulayan sistem mühendislerine uygundur.

Ayrıca minimum orta düzey İngilizce bilgisi yeterlidir, okuduğunuzu anlamak önemlidir. Daha çok teknik terimler ve bilgi işlem dünyası ile ilgili terimler olacaktır. Kurs esnasında da bu konuda gayret gösterin. Ayrıca eğitimden önce dokümanlara göz atıp ve İngilizce'nizin yeterli olup olmadığına kendiniz karar verebilirsiniz. Aslında iyi düzeyde bir Ingilizce'ye sahip olunduğunda egitimin ve sınavların çok zor olmadığı görülecektir.

Microsoft NT, 2000, 2003 ve 2008 sürümleri ile server ailesi genişlemiş kurumlarında bu konuda destek alma ihtiyaçları artmıştır. Veri ağlarının gün geçtikçe dahada karmaşık bir hal alması, internet bağlantı hızlarının günden güne artması bu konularda uzmanlaşmış personele olan ihtiyacı artırmıştır.

MCSE sertikasına sahip olarak, kurumsal ağlarda çözüm geliştirebilir ve olanaklarından faydalanabilirsiniz. Sertifikalar sınavlarla verildiği için sınava hazırlığın tam, eksiksiz yapılması gerekir. Bunun yanında alınan eğitim de iyi bir şekilde değerlendirilmeli ve uygulamada karşı karşıya kalınabilecek sorunlarda çözüm geliştirme kabiliyetini yükseltmek gerekmektedir. Sertifika altın bir bileziktir, üzerine siz zamanınızı, emeğinizi ve becerinizi katmadıktan sonra çok fazla anlam ifade etmeyeceği de bilinmelidir.

MCSE neler sağlar?

Microsoft sertifika programları, dünyaca tanınmış programlardır. Tercih ettiğiniz sertifikaya sahip olarak, bilgi birikiminizi ve Microsoft ürünleri kapsamındaki yetkinliğinizi tüm dünyaya kanıtlayabilirsiniz. Bu programlar size sertifika kazandırmanın yanı sıra, eksiksiz ve sürekli bir bilgi kaynağı da sağlar. Microsoft aracılığı ile en güncel teknik gelişmelere anında ve direkt ulaşım imkanı bulursunuz.

Bir Microsoft sertifikasına sahip olduğunuzu gösteren ünvanı kullanma hakkına sahip olarak, rakipleriniz arasında özellikli bir konuma ulaşırsınız. Dünya çapında düzenlenen Microsoft konferanslarına, teknik eğitim çalışmalarına ve diğer etkinliklere katılma şansı yakalarsınız. Çeşitli yayınlara abonelik hakkı kazanarak, gelişmeleri yakından izleme fırsatı bulursunuz. Sonuç olarak şunları söyleyebiliriz:

* MCSE'ler, sistem planlamasında, ağ yönetiminde, danışmanlıkta, yazılım ve donanımın kuruluş, destek aşamalarında projelerin mimari olurlar. Böylece çok daha kısa sürede çok daha az maliyetle daha sağlıklı ve verimli sonuçlar alınmasını sağlarlar.
* MCSE'lerle çalışan kurumlar, sürekli gelişen teknolojiyi yakından izlemek, yeni teknolojilerin iş ihtiyaçlarına katkısını analiz etmek ve uygulanabilirliği olan çözümleri en kısa sürede kuruma entegre etmek için gereken vizyona sahip olurlar.
* Kurumlar, MCSE'lerle çalıştıkları sürece bilişim altyapısında oluşan problemlerden kaynaklanabilecek her türlü iş ve para kaybını engellemek için gerekli kaynaklara sahiptirler.
* MCSE sertifikası, IT profesyonellerinin endüstrinin taleplerini karşılayabilecek uzmanlar olduklarını kanıtlar.
* MCSE sertifikası, tüm dünyada yöneticiler tarafından uzmanlık ve kalite göstergesi olarak kabul edilmiştir.
* MCSE'ler Microsoft tarafından verilen özel belgelere sahip olurlar, indirimli TechNet aboneliği kazanırlar, yeni ürünlerin deneme sürümlerine herkesten önce sahip olurlar, Microsoft ile çok daha yakın ilişki içinde olup sadece MCSE'ler için ayrılmış özel web alanlarına erişebilir, sadece MCSE'ler için planlanan teknoloji seminerlerine davet edilirler. Böylece gelişmeleri çok daha yakından takip etme fırsatı bulurlar.
* MCSE'ler tüm dünyaya yayılmış diğer MCSE'ler ile sürekli temas içinde olup diğer ülkelerdeki örnek projeleri yakından izleyebilirler. Böylelikle, kendilerine ve çalıştıkları kurumlara en iyi projelerin en kısa zamanda yapılmasında yoğun katkılarda bulunurlar.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç