Mavna nedir?

Limanlara yanaşamayan, şamandralara bağlı olarak yükleme ve boşaltma yapan gemilerle yakın kıyılara yük taşıyan, güvertesi olmayan tekne. Eskiden Türk denizciliğinde kullanılan, büyük yelkenli olan bir çeşit ticaret gemileri de bu isimle anılırdı. Bu çeşit mavnalarda bir flok yelkeniyle üç köşeli büyük yelkeni vardı. Ayrıca bunlarda kürek de kullanılırdı. Osmanlı Devletinin donanmasında mavna adı altında yüksek bordalı savaş gemileri

bulunmaktaydı. Bunlarda 24 top, 30 topçu, 350 kürekçi, 150-200 cenkçi, 40 gemici ustası mevcuttu. Mavnaların, yük taşınacak ambarları geniş olduğu için, tekne yapıları büyük ve yanlara biraz yayvandır. Römorkörün arkasına birkaç mavna bağlanarak da çekildiği olur. Devamlı su içerisinde kaldıkları için, çürümelerini önlemek maksadıyla ziftlenirler Buharlı gemilerin donanmaya girmesinden sonra mavnalar önemlerini kaybetti.

Mavnalar, Türk Denizcilik Hukukunda açıkça gemi muamelesi görürler.

Sözlükte "mavna" ne demek?

1. Gemilere ve yakın kıyılara yük taşıyan, güvertesiz büyük tekne.
2. Büyük, üç köşe yelkenli yük gemisi.

Cümle içinde kullanımı

Köpüklü denizin üstünde serseri martılar uçuşuyor, yanımızdan yelkenli bir mavna geçiyordu.
- Ö. Seyfettin

Mavna kelimesinin ingilizcesi

n. barge, lighter, ark, hoy, scow
Köken: Arapça

Mavna ne demek? (Ekonomi)

(Barge) Limanlarda, gemiye yükleninceye kadar yüklerin içine konularak muhafaza edildiği veya açıkta demirleyen gemiden yükleri kıyıya taşımaya yarayan, altı düz, motorsuz deniz aracı^ Mavnalar motorlu çekicilerle çekilerek taşınırlar.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç