Mavi yolculuk nedir?

"Mavi Yolculuk" kavramı, Türk Edebiyatı' nın önemli şahsiyetlerinden Cevat Şakir Kabaağaçlı ile özdeşleştirilebilir. 'Halikarnas Balıkçısı' olarak bilinen Cevat Şakir, politik düşünceleri sebebiyle 1962 yılında Bodrum' a sürgüne gönderilmişti. Zamanla çevresine hayran kalmış ve entelektüel bir merakla Bodrum'un kültürel tarihini araştırmaya başlamıştır. Bir sünger avcısının 'Yatağan' adlı kayığını kiralamış ve Homeros ile ölümsüzleşmiş olan Ege sahillerini tekrardan keşfetme macerasına atılmıştır ve böylece 'Mavi Yolculuk' doğmuştur.

Mavi yolculuk rotaları Bodrum, Gökova, Marmaris, Göcek, Fethiye ve Antalya - Kekova Yarımadasındaki eşsiz güzellikteki koyları kapsar. Mavi tur, farklı rotalarda gerçekleştirilen tekne turlarını tanımlamak için kullanılıyor. Bu konseptte, Bodrum’dan Antalya’ya kadar bölgede nefis güzellikteki sayısız koylara ve doğal güzelliklere şahit olabileceğiniz huzur verici, deniz ile iç içe geçen bir tatil yaşamak mümkün. Mavi tur organizasyonlarına olan ilgi turların ve tekne özelliklerinin gelişmesiyle birlikte artıyor. Her türlü konforun sunulduğu bu turlar, seyahatseverlerin ilgi ve beklentilerine uygun gerçekleştiriliyor. Günümüzde mavi turlar sadece Akdeniz ve Ege Kıyıları ile kısıtlı kalmayıp Yunan Adalarını da kapsayacak şekilde genişletilerek yapılabiliyor.

Mavi Yolculukta en popüler destinasyonlar arasında Ege ve Akdeniz kıyılarındaki Antalya,Marmaris, Kekova, Kaş, Kalkan, Fethiye, Göcek, Marmaris ve Bodrum sahil rotaları yer alıyor. Masmavi ve tertemiz sularda yüzebileceğiniz, balık tutabileceğiniz, çeşitli su sporları yapabileceğiniz keşfedilmemiş koylara ve sadece tekneyle ulaşabileceğiniz arkeolojik kalıntılara ulaşabileceğiniz bu etkinlik huzur ve dinginlik arayanlar için bire bir.

mavi yolculuk

Akdeniz’in en güzel ve gizli kalmış yerlerini keşfetme ayrıcalığı mavi turlarla mümkün. Sevdiklerinizi de yanınıza alarak çıkacağınız mavi yolculukta, en uzak ve kimsenin görmediği yerleri keşfederek farklı bir tatildeneyimi elde etmek mümkün. Farklı güzergahları tercih ederek hiç kimsenin olmadığı tarihi yerleri keşfedebilirsiniz.Mavi yolculukta isteğe bağlı olarak tekne kiralama hizmeti almak da mümkündür. Dileyen tekneyi kiralayarak beklenti ve isteklerine uygun kendine özel mavi tur yapabilirken, dileyen de tekne ile birlikte kaptanı ve tayfayı da kiralayarak konforun tadını çıkarabiliyor. Büyük ve lüks yatlar için ise daha yüksek ücretler ödemek gerekiyor.

En güzel gün batımına şahit olunan Mavi Yolculuk, taze ve leziz balık menüleriyle damağa da hitap ediyor.  İçki ve mezelerle renklenen, sükunet dolu akşamlarda keyifle kitabınızı okursunuz. Sevgiliniz ve eşinizle baş başa romantik akşamları gün batımlarında ve ay ışında paylaşırsınız. Kanoyla gezebileceğiniz gibi, gece veya gündüz dilediğiniz zaman şnorkelle veya şnorkelsiz yüzebilirsiniz. Su eğlenceleri, muz, parasailing, su topu oyunları, rüzgar sörfü ile gezinti, uçurtma uçurmak ve balık tutmak aktiviteler arasında yer alıyor. Ayrıca tavla, okey, domino, kağıt oyunları, tabu, monopoly gibi takım oyunları oynayabilirsiniz.

Rota üzerindeki sahillerde kısa süreli yürüyüşler yaparak, kara araçlarıyla ulaşımı mümkün olmayan arkeolojik bölgeleri keşfedebilirsiniz. Likya kıyı şehirleri gezileri, St. Nicola Adası Harabeleri, Terk edilmiş Rum Köyleri, Kaya Köy, Knidos Antik Tiyatrosu, Dalyan, Caunos ve Çamur Banyosu gibi ilgi gören birçok yeri deneyimlemek için fırsatlar sunar. Şehir yaşamından uzakta çıkılan, Mavi Yolculuk’ta Akdeniz’in tüm maviliğini ve dinginliğini doyasıya yaşayabilirsiniz. İnsanları rahatlatan renk olarak bilinen mavinin sonsuzluğundaki bu tura isteyen herkes katılabilir. Akdeniz’in mavisi ve güneşi birleştiğinde ve siz bu tablonun içine dahil olduğunuzda tüm stresten uzaklaşmak için en iyi yollardan birisi.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç