Mavi yaka nedir?

Mavi yaka; İşyerlerinde hiyerarşik düzeni sağlamak, işyerlerinin hedeflerine ulaşmasında en önemli kısımlardan biri olan üretim sürecinde bedensel gücüyle katılan kesim işçi olarak tabir edilen kesime verilen isimdir.

Mavi yaka çalışanlar maaş veya ücret karşılığı çalışan kişilerdir. Mavi yakalılar "işçi sınıfı" olarakta bilinir.

Mavi yaka,  Marksist terminolojide proletarya kavramıyla karşılık bulur. İşçi sınıfına üyeliğinin tanımı yaptığı işin niteliğine göre ele alınır.(Mavi yaka, Beyaz yaka)

İş hayatında mavi yaka, beyaz yaka gibi sınıflar gelir ve eğitimin önemi göz önünde bulundurulurak belirlenir.

Akademik sosyal sınıf çalışmalarında mavi yaka çalışanlar kategorilendirilirken işçi sınıfı üyesi olarak ele alınır; yüksek nitelikli işçi, vasıfsız işçi gibi.

Mavi yaka çalışanlar için 45 saatlik çalışmanın günler itibariyle düzenlenmesi; işin gereği olarak, sürekli ve vardiyalı çalışılması şart olan işlerde ve/veya işyerlerinde/bölümlerde haftalık çalışma günleri ve saatleri, haftanın günlerine dağıtılarak uygulanır. Altı günü takip eden yedinci gün hafta tatilidir.

Mavi yaka çalışanlar için enflasyona dayalı ücret belirlemesi yapılır. Mavi yaka çalışanlar için yılda 15 brüt maaş olarak ödeme yapılır.

Mavi yakalılar, işletmelerde üretilen mal veya hizmetin üretim süreçlerinden birinde malın veya hizmetin üretilmesi için üretim hattında makine başında çalışır. Ürün bandında bizzat emek sarf eder. Beyaz yakalılara oranla zihin gücünden daha çok beden gücüyle çalışırlar. Ancak ustabaşı, postabaşı, formen, vardiya amiri gibi unvanlarla üretim hattında sorumlu oldukları kısımla ilgili işlerin kontrol edilmesinden ve işçilerin sevk ve idare edilmesinden sorumlu olan çalışanlar mavi yakalı olarak değerlendirilmemelidir.

Mavi yakalı kişiler nerelerde çalışırlar?

1. Üretim hattında, ürün bandında, tezgah başında, makine başında veya sahada hareketli olarak çalışır.

2. İşletmenin ürettiği mal veya hizmetin üretim hattına girmesi ve ürün bandından çıkması arasındaki süreçlerde bizzat çalışır.

3. Zihin gücünden ziyade beden gücüyle çalışır.

4. Yöneticisi tarafından planlanan işleri yapar.

5. Parça başına, saatlik veya yevmiye ile ücretlendirilir, fazla mesai alır.

6. İşleri sevk ve idare etme sorumluluğu yoktur.

Dış bağlantılar

Beyaz yaka nedir?

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç