Maslahatgüzar nedir?

Diplomasi dilinde, büyükelçi ve elçilerden sonra gelen görevli meslek memuru. Büyükelçi ve elçiler görev yaptıkları ülke dışına çıkacakları zaman kendilerinden sonra gelen memuru yerlerine vekil bırakırlar. Bu memura maslahatgüzar denir. Maslahatgüzar bırakılacağı zaman, bu ülkenin Dışişleri Bakanlığına yazı ile bildirilir. Yalnız elçi veya büyükelçiler ülke içinde geziye çıktığında maslahatgüzarlar bırakmazlar.

Misyon şefinin (elçi veya büyükelçi), ülke dışında bulunduğu belli zamanlarda görev yapanlara "geçici maslahatgüzar" denir.

Bir ülke, elçi veya büyükelçi bulundurmayıp, oradaki işlerini bir maslahatgüzarla yürütebilir. Böyle durumlardaki maslahatgüzara "daimi maslahatgüzar" adı verilir. Bu şekilde görev verilenler devlet başkanı nezdinde gönderilmedikleri için, ona güven mektubu vermezler. Dışişleri Bakanı nezdinde tayin edilmiş olurlar. Maslahatgüzarların protokoldeki yeri büyükelçi ve elçilerden sonradır.

Sözlükte "maslahatgüzar" ne demek?

1. Bir büyükelçinin temsilci olarak bulunduğu ülke dışına çıkması durumunda ya da o ülkeye gelmesinden önce ona vekalet eden diplomat, işgüder.

Maslahatgüzar kelimesinin ingilizcesi

n. charge d'affaires
Köken: Arapça

Maslahatgüzar ne demek? (Ekonomi)

(Charge d’affaires) Arapça "maslahat" (iş) ile Farsça "guzar" (gören, yapan, eden) kelimelerinin birleşmesinden elde edilmiştir. Diplomatik dilde Charge d’Affairs diye kullanılır. Türkçe’de "işgüder" biçiminde tanımlanabilir. Büyükelçinin bir ülkeye atanmasınden önce veya onun, temsilci olarak bulunduğu ülke dışına çıkması durumunda, ülke adına işleri yürüten veya büyükelçiye vekalet eden kimse, diplomat demektir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç