Masiva ne demek?

Masiva; dünya, kainat ve tasavvufta alemdir. Allah'tan başka her şey demektir. 5 çeşit alem kabul edilmektedir: lahut alemi, ceberut alemi, melekut alemi, anasır alemi, insanı kamil alemi. İnsan, masivanın zübdesidir. Genel olarak zahir alemi görünen alemdir ve maddedir, batın alemi ise soyuttur, ruhlar alemidir. 18.000 alem demek, dokuz felek, dört unsur, dokuz göktür.

Sözlükte "başka, gayr" anlamına gelen masiva, tasavvufta, Allah'ın dışındaki her şey demektir. İnsanı Allah'tan uzaklaştıran her şey masivadır. Masivadan ilgiyi kesmek, dünya ve dünya nimetlerine değer vermemek, toplumdan uzaklaşmak demek değildir. Tam aksine toplum içinde yaşayarak dünya nimetlerinden faydalanmak, ancak, dünyaya ve içindekilere kalben bağlanmamaktır.

Allahü tealayı tanıyan, masivadan yüz çevirir. (Ca'fer-i Sadık)

Akla hayale gelen, düşünülen, görülen her şey masivadır. (İmam-ı Rabbani)

Dervişlik, yalnız bir yere çekilip oturmak, gökte uçmak, dağda ve mağarada bulunmak değildir. Dervişlik; gönlü, masivadan çevirmektir. Kalb bir ayna gibidir. Karşısına gelen her şeyi gösterir. Kalbden masiva silinip atıldığı zaman, kalbde Allah sevgisinden başka hiçbir şey kalmaz. (Kadı Muhammed Semerkandi)

Bize ve size her şeyden önce lazım olan şey, kalbi Allahü tealadan başka şeylerin hepsinden kurtarmaktır. Kalbin bu selamete erebilmesi için, Hak tealadan başka hiçbir şeyin kalbden geçmemesi lazımdır. Kalbden hiçbir şeyin geçmemesi için de masivayı unutmak lazımdır. Bunları unutmağa fena denir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç