Maklube nedir?

Maklube, Arapça kökenli bir kelimedir. Arap halkının yaşadağı bölgelerde yapılan bir yemektir. Maklube, Türkçe'de "Dönüştürülmüş" anlamına gelmektedir. Yemek "Makrube" adıylada bilinen bir yemektir.

Maklube soğuk yenen bir yemektir.

Maklube türkiye'de hangi yörelerde yapılır?

1. Siirt

2. Mardin

Makbule'nin malzemeleri

1. Et

2. Patates

3. Havuç

4. Çam fıstığı

5. Badem

6. Patlıcan

7. Karabiber

8. Baharatlar

9. Domates

10. Soğan

11. Sıvı yağ

12. Tereyağ

13. Süzme yoğurt

14. Bezelye

Makbule nasıl yapılır?

Öncelikle etimizi sıvı yağda pişiriyoruz. Pirincimizide sıcak tuzlu suda 15-20 dakika bekletiyoruz. Etimizin üzerine 2 adet doğranmış soğanı ve 3 diş sarımsağı ilave ediyoruz. Bunları bir süre kavurduktan sonra küp şeklinde doğranmış havuç ve bezelyeyi etimize ekliyoruz ve su ekleyip pişiriyoruz.

Ayrı bir yerde tereyağını eritiyoruz. Tereyağ'ın üzerine sıcak tuzlu suda beklettiğimiz pirinci ekliyoruz ve kavuruyoruz. Pirince bol bol karabiber ve başka baharatlar ekleyebiliriz.Tencereyi tereyağı ile yağlıyoruz. Tencereye bezelye,havuç ve etten oluşan karışımı alıp, üzerine kavrulmuş olan pirinçlerin bir ksımını ekliyoruz

Daha sonraki kata önceden yarı kıvamda kızarttığınız halka patateslerin yarısını dizin. Patatesin üzerine kalan piricin yarısını serpin. Daha sonraki kata tekrar patates dizip üzerini pirinç ile kapatın. Üzerine pişirecek kadar sıcak su ilave edin ve kısık ateşte pişirin.

Bu arada Marul, yeşil soğan, havuç-turp ( rendelenecek), domates, kara lahana, maydanoz ile maklubenin salata kısmını hazırlayın. Salatayı hazırladıktan sonra limonunu sıkıp, tuzunu attıktan sonra karıştırarak yemeğin pişmesini bekliyoruz. Pilav pişince genişce bir tencereye pilavı tenceresinden direkt olarak ters çevirin.

Daha sonra kenarlarına sırası ile salata malzemelerini ve yoğurdu dökerek servis yapın.

Tavuklu maklube nasıl yapılır?

Tavuklu maklube'nin yapılışıda etli maklube ile aynıdır. Sadece et pişirdiğimiz yerlerde etin yerine tavuk ilave ediyoruz. Bazı kimseler kırmızı et sevmediği için tavukla yapılan bu maklubeyede "tavuklu maklube" denir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç