Maestro ne demektir?

Var olan bir orkestranın yönetmenliğini yani şefliğini yapmak, maestro anlamını almaktadır. Topluca pek çok müzik aletiyle beraber bir yapıtın seslendirilmesi işlemi sırasında karşısındaki orkestrayı ya da korodan oluşan ses topluluğunu yölendirme yetkisine maestrolar sahiptir. Maestro denilen şefler; sorumlu oldukları müzik yaratıcı topluluğun her şeyden önce bir bütün halinde aynı ritmi tutturmasına ve temposunu ayarlayabilmesine yardımcı olmaktadır. Ritmin sağlanması işlemi maestro tarafından tüm orkestranın anlayabileceği şekilde el ve kol hareketleriyle yapılmaktadır.

Maestroluğun tarihi

Maestro şefliğinin profesyonelce icra edilmesi gereken bir meslek olduğu ancak 19. yy.’da dikkate alınmıştır. Bunun öncesinde 15. yy.’da Vatikan’da Sistina korosu bir eseri icra ederken maestroluk görevini üstlenen kişiler bir yere uzun bir sopa ya da kağıt bir ruloyla sürekli vurmaktaydılar. Ancak bu uygulamanın ortaya çıkardığı rahatsız edici ton keşfedilince, bu tip bir ritim durumu ortadan kaldırılmıştır. 17. ve 18. yy.’larda hem Handel hem de Bach; maestro görevinin sadece müzik topluluğunu yönetmek olarak değil bir şef olarak klavyenin başında durarak yönetim yapılması görevi olarak tanımlamışladır.

20. yy.’a gelindiğinde ise maestrolar, ortaya çıkartılan icralarda kusursuzluğu elde edebilmek adına müzikçilerin üzerinde büyük denetim elde etmişler ve sağladıkları kurguyla da büyük beğeni toplamayı sürdürmüşlerdir. Bu dönemlerde de büyük bir kesim, orkestranın başarısını orkestra şefinin kişisel özellikleri olduğunu iddia etmişlerdir. Tabi bu durum da zaman geçtikçe yerini şefin karakterine değil, icra sırasında orkestrayı yönetebilme becerisine bırakmıştır.

Özet olarak 200 yıllık gibi bir süreçte, maestrolar hem vuruşları hem de ölçüyü doğru verebilmek adına sağ ellerinde tuttukları batonla, farklı bölümlerin parçaya girişlerini ve farklı nüansları da sol ellerinde tuttukları batonla vermeyi doğru bulmuşlardır. Zamanla gittikçe profesyonelleşen maestrolar ise baton kullanmaktan vazgeçmişler, bunun yerine her iki eli farklı anlamlara gelecek ve daha zarif olacak hareketlerle yönlendirme yapmayı yeğlemişlerdir.

Maestro futbol terimi olarak ne demektir ?

Maestro kelimesi genel anlamıyla orkestra ve müzikle alakalı bir terim olarak kullanılsa da, mecazi olarak bir futbol terimi şeklinde de karşımıza çıkmaktadır. Futbol terimi olarak maestro; bir takım içerisinde tüm kurguyu başarı içerisinde sağlayabilen, deyimi yerindeyse takımı tek başına bir yönetici şeklinde ele alabilen saha oyuncularına maestro lakabı verilmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç