MR nedir?

m r kelimesini genellikle spor haberlerinden tanırız. X futbolcu'nun MR'ı çekilecek, Y futbolcu'nun m r'ı çekildikten sonra oynayıp oynamıyacağı belli olacak gibi haberlere sıkça rastlarız. MR; Manyetik rezonans görüntüleme demektir.

Ağrısız ve hasta vücuduna zarar vermeden uygulanan, büyük mıknatıslarla oluşturulan güçlü manyetik alan içinde radyo dalgaları kullanılarak belirli anatomik yapıları, diğer yapılardan net olarak ayırt etmek, sağlıklı ve hastalıklı dokular arasındaki farklılıkları saptamak ve tanımlamak için vücudun herhangi bir bölgesinin kesitsel olarak görüntülenmesidir. Birçok hastalığın tetkikinde ilk başvurulan ve en çok kullanılan görüntüleme yöntemlerden biridir.

MR cihazı ile neler yapılabilir?

1. Boyun yapısı, gırtlar, yutak, tükürük bezleri, dil ve çevre yapıları,
2. Beyin, göz, iç kulak ve kulak yapıları, hipofiz, çene eklemi, beyin atardamar ve toplardamar sistemleri gibi kafa bölgesine yönelik incelemeler,
3. Karın içi organlar, alt karın bölgesi,
4. Oyun, sırt ve bel bölgesi omurga patolojileri,
5. Tüm vücut anjiografi,
6. Akciğerler, kalp ve kalple ilişkili büyük damarlar,
7. Omuz, kol, dirsek, el bileği, el, kalça, uyluk, diz, bacak, ayak bileği ve ayak gibi uzuvların ve eklemlerin incelemeleri,
8. Kranial ve abdominal diffüzyon görüntüleme,
9. m rcp, m r pyelografi ve m r myelografi,
10. BOS akım çalışması,
11. Kinematik incelemeler,
12. m r spektroskopi,
13. Perfüzyon m rg,
14. Tüm vücut metastaz tarama,
15. Dinamik doku ( karaciğer, meme, tümör ) mr,
16. Bölgesel m r anjiografik incelemeleri m r cihazıy sayesinde gerçekleştirilebilmektedir.

MR cihazında hastalığın incelenme süresi ne kadardır?

İnceleme türüne göre bir organ veya vücut bölümünün incelenmesi 15-30 dakika sürmektedir.

MR cihazı nasıl çalışıyor?

İnsan vücudundaki atomların çekirdeklerinin manyetik özellikleri vardır. Vücut çok kuvvetli bir manyetik alan içine girdiğinde daha önce karışık olan atom çekirdekleri bu manyetik alan yönünde dizilirler. Dizilen bu çekirdekler elbette hareketsiz durmazlar, sürekli kendi etraflarında dönerler.

Bu dönüş eksenleri de oluşturulan manyetik alana takriben paralel olur. İşte böyle düzen içinde dönen çekirdeklerin belirli frekansları vardır. Bu frekansta radyo dalgaları dışarıdan hastaya yollanır ve vücudunda dönen çekirdeklerin rezonans yaparak bu enerjiyi almaları beklenir.

Daha sonra dışarıdan verilen radyo dalgaları kesilince çekirdekler eski hallerine dönerken aldıkları enerjiyi radyo dalgaları olarak geri verirler. MR aleti üzerindeki algılayıcılar vücut atom çekirdeklerinin geri verdikleri bu radyo dalgalarını alıp, bilgisayar işleminden geçirip elektromanyetik bir görüntüye çevirirler. Bu görüntüler normal rontgen filmleri üzerine kaydedilir.

Beyin MR'ı nedir?

Beyin tümörleri, felçler, bunama ve multiple skleroz gibi kronik sinir sistemi hastalıklarını saptamak için kullanılan en iyi yöntemdir. Ayrıca hipofiz bezi, beyin damarları, göz, iç kulak organlarının hastalıklarını değerlendirmedede en iyi yöntem olarak kullanılmaktadır.

Manyetik rezonans spektroskopi (mrs) nedir?

Hücresel düzeyde metabolit değişikliklerini gösterebilen bir görüntüleme yöntemidir.

Bebeklere MR çektirmek zararlı mıdır?

Yeni doğmuş bebeklerden 159 kiloya kadar tüm yaştan hastalara emar tetkikleri yapılabiliyor. Emar tetkiklerinin bugüne kadar bulunmuş hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Sağlık açısından en güvenli tanı sistemidir. Ayrıca çocukların, yaşlıların ve kooperasyonu zayıf hastaların tetkikinde de büyük kolaylıklar sağlanmıştır. Kısa çekim süreleri aydınlık ve ferah çekim bölümü ile tüm hastaların en yüksek kalitede görüntüleri rahatlıkla elde edilebilmektedir.

Hamilelerin MR çektirmesi zararlı mıdır?

X-ray ışını ve radyoaktif madde kullanılmaksızın gerçekleştirilen Emar çekimi, herhangi bir yan etkisi olmayan, tekrarlanmasında hiçbir sakınca bulunmayan, sağlık açısından en güvenli tanı sistemidir. Bugüne kadar görülmüş hiçbir yan etkisi olmamasına karşın, hamileler mutlaka kendi doktorları ile görüşmeli ve eğer uzman doktor gerek görüyorsa yazılı izin/tetkik istek kağıdı verirse çekim yaptırmalıdır.

Uzman doktorların istemesi durumunda merkezimizde ana karnındaki bebeklerin de emar çekimleri yapılmakta ve konusunda uzman ve tanınmış radyologlar tarafından bu tetkikler değerlendirilmektedir.

MR çeşitleri nelerdir?

Manyetik rezonans görüntülemenin çeşitli vardır bunlar şunlardır:

1. Beyin mr
2. Manyetik rezonans spektroskopi (m rS)
3. difüzyon ağırlıklı mr
4. Perfüzyon ağırlıklı mr
5. Fonksiyonel mr (fmr)
6. m r Anjiografi
7. Kalp ve damar sistemi mr
8. Vücut mr
9. Meme mr
10. Prostat mr
11. Kas iskelet sistemi mr

Dış bağlantılar

mr cihazı örneği

mr cihazının yapısı

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç