Lupus nedir?

Vücudun bilhassa kıkırdaklı bölgelerinde, morkırmızı birtakım teşekküllerle belirti veren rahatsızlıklar.

Bunlar, lupus ismi altında toplanır. Sebepleri, meydana gelişleri ve ilerleyişleri bakımından birbirinden tamamen farklı birkaç çeşiti vardır. Lupus vulgaris: Deri veremlerinin bir çeşiti olan bu hastalık, tedaviye dirençli olması ve tuttuğu bölgelerde tamiri imkansız arazlar bırakması açısından önemlidir. Umumiyetle gençlerde görülür ve aynı zamanda bir iç organ veremiyle birliktedir. Hastalık, "lupus lekesi" adı verilen, deri yüzünde toplu iğne başı büyüklüğünde kırmızı kahverenkli bir çıkıntıyla başlar.

Bu ileride büyür ve plaklar yapar. Kulak, burun, yüz, el ve ayaklar, hastalığın sevdiği bölgelerdir. Tedavisinde verem ilaçları kullanılır. Sistemik lupus eritematodes: İmmün sistem bozukluğuna bağlı olarak meydana gelen bir hastalıktır. Organizma, kendi hücrelerinin DNA’larına karşı antikorlar husule getirir. Bunların bir dizi reaksiyon neticesinde, çeşitli organlarda yerleşmesiyle bütün sistemleri ilgilendiren bir hastalık ortaya çıkar. Genellikle genç kadınlarda rastlanır.

Yüzbinde iki-üç gibi sıklıkta görülür. Belirtileri içinde en sık rastlanılan, eklem ağrıları ve ateştir. Deride, bilhassa yüzde burnun iki tarafında kelebek kanadı tarzında kızarıklık görülür. Lenf bezlerinde büyüme, böbrek bozuklukları, iştahsızlık, bulantı, kusma, kas ağrıları, yan ağrıları, sinir sistemi bozuklukları, karaciğer, dalak büyümesi, kalp bozuklukları, kansızlık ortaya çıkar. Güneş ışığı, deri belirtilerini arttırdığı gibi iç organ rahatsızlıklarını da şiddetlendirir.

Tedavisinde çeşitli sıtma ilaçları, steroitler oldukça faydalıdır. Ölüm sebebi genellikle üremi, kalp yetersizliği, kanamalar, merkezi sinir sistemi bozuklukları ve enfeksiyondur. Diskoid lupus: Bu hastalık yukarıdakinin bir çeşitidir. İç organ bozukluğu bulunmaz. Çoğunlukla genç kadınlarda görülür. Yüzde, elmacık kemikleri üzerinde tırnak büyüklüğünde bir veya birkaç tane gül renkli, tazyikle kaybolan kızarıklıklar halinde başlar.

Zamanla deri çok incelir ve soyulabilir. Ortasına basmakla ağrı yapar. İlkbaharda alevlenme olur. Güneşe maruz kalınca şiddetlenir. Tedavisinde, güneşten koruyucu kremler ve sıtma ilaçları kullanılır. Farklı durumlarda kullanılan bazı ilaçların Lupus hastalığının belirleyici olduğu düşünülmektedir,bu ilaçlardan bazıları şunlardır: Klorpromazin, hidralazin, izoniyazit, metildopa, prokainamit ve kinidin Lupus hastalığının öldürücü bir yönü vardır, kalpte,böbrekte oluşturduğu iltihaplar tedavi konusunda geç kalınırsa ölüme neden olabilir.

Hastalığın şiddeti bünyeye göre değişiklik gösterir,kimi vakalar ciddi kimi vakalar ise hafiftir. Lupus hastalığı en büyük hasarı böbrekler üzerinde sağlamaktadır. Lupus hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar yan etkileri nedeniyle bir başka hastalığa da yol açabilir bu yüzden tedavi doktor kontrolünde ve düzenli bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Eklem ağrıları,yüksek ateş ve deride yer alan döküntüler en büyük belirtiler arasında yer almaktadır… Bu hastalığa yakalanan insanlarda yanak kısmından,burun kısmına doğru döküntüler ve izler meydana gelir. Diğer belirtiler arasında halsizlik, kilo kaybı, isteksizlik ve iştah kaybı sayılabilir. Sağlam bünyelerde hafif bir şekilde görülmeye başlanan Lupus için kısa süreli ilaç tedavisi yeterli olacaktır.

Saç dökülmeleri ve saç diplerinde oluşan pulcuklar Lupus hastalığının diğer belirtileridir. Yukarıda belirttiğim hususlardan biri ile karşılaşsanız dahi doktorunuza görünmekte fayda var çünkü iltihap kalp zarında olabilir ya da belirttiğimiz gibi böbrekte ağır tahriplere yol açabilir bu da böbrek yetmezliğine yol açabilir. Erken teşhis her zaman için önemlidir ve tedavi konusunda sizlere her zaman hız kazandırır.

Lupus teşhisi koymak doktorlar için de kolay değildir. Kan tahlili sonrası yapılan incelemeler 2-3 gün sürebilmektedir. Kötü huylu antikorların kan tahlillerinde kendini göstermesi zaman alabilmektedir bunun için sürekli olarak tahlillere mağruz kalabilirsiniz.

Hastalık nasıl tedavi edilir?

Lupu,vücudun farklı bölgelerini ve değişik sistemlerini etkisi altına alabilmektedir. Az önce de belirttiğimiz gibi hafif yaşanan Lupus’ta kısa süreli ilaç tedavisi ya da deri’nin güneş’ten korunması yeterli olacaktır. Dinlenme,güneş ışınlarından bir süre uzak kalma ve özellikle tuzlu beslenme Lupus hastaları için en uygun tedavi yöntemidir. Bu hastalığı ağır bir şekilde geçiren hastalar için ise kortizon tedavisi şarttır.

Uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmeli ve iyileşme süreci sonrası da düzenli doktor kontrolleri de şarttır,yine bir diğer tedavi yöntemi bu hastalığı hafif geçiren hastalar için hazırlanmış düzenli egzersiz programlarıdır.Hastalık ile bağlantılı gibi durmasa da bunun yanı sıra beslenmeniz de bir şekilde düzene sokuluyor ve sizlere uygun programlar hazırlanıyor.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç