LUN nedir?

Lun İngilizce "Logical Unit Number" kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe'de "Mantıksal Birim Numarası" anlamına gelmektedir.

Lun; Bir veri depolama sisteminde fiziksel bir disk gibi görünen ayrılmış bir disk alanına verilen isimdir.

İSCSI, İngilizce "İnternet Small Computer System Interface" kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe'de "İnternet Küçük Bilgisayar Sistemi Arabirimi" anlamına gelmektedir.

İSCSI; SCSI tabanlı depolama aygıtlarını TCP/IP kullanan bir üzerinden bağlama yöntemidir.

iSCSI gibi bir protokol LUN alanlarına ulaşmanız için gerekir. Lun alanlarına ulaşabilmeniz için kullanmanız gereken diğer bir protokolde Fiber'dir.

Örneğin Bir SAN (Storage Area Network)'da ki 1 TB'lık Hdd'yi 100 GB'lık 10  adet alana bölebilir bunların sunucularda tıpkı bir fiziksel disk gibi kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Bu alana format atılabilir, istenilen işletim sistemi kurulabilir. Bu tipteki herbir alan "LUN" olarak tanımlanır.

Lun'lar bir veya birden fazla sunucunun hizmetine sunulabilirler.

LUN maskelemesi nedir?

LUN’ların sadece belirli istemciler için erişilebilir hale getirilerek istenmeyen erişimlere engellenmesi işlemine verilen isimdir.

Saldırılardan korunmak için LUN maskelemesi yöntemi uygulanabilir.  Bu engelleme işlemi HBA (Host Bus Adapter) seviyesinde yapılır.

Dış bağlantılar

iSCSI nedir?

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç