LTE teknolojisi nedir?

LTE (Long Term Evolution), yani uzun süreçli evrim olarak geçen LTE bir kablosuz genişbant teknolojisi ve hücresel veri transferi prensibine dayalı cihazları yani tablet ve telefonlarımızın internet bağlantı hızını artırmak amacıyla kullan teknolojidir. hücresel iletimin standartlarını oldukça yükseklere taşıdığı ve bir önceki bağlantı hızı olan 3üncü nesil bağlantıdan çok daha hızlı olduğu için iletişim teknolojisinde 4G, yani 4üncü nesil adıyla anılıyor.

LTE 2G ya da 3G gibi bağlantıların aksine, tamamen IP tabanlıdır ve IP tabanlı bağlantının (bildiğin evinizdeki internet) yapabildiği her işi yapar. Hızı ise 3G ile  kıyaslanamayacak kadar olan LTE teknolojisi bazı test bağlantılarında 300 megabite kadar çıkmış olsa da genel kullanım için 5 ile 12 mbps yaygın olarak alınabilmektedir.

LTE bağlantı ne kadar hızlıdır?

LTE bağlantı kullanıcılarının hızları hizmet sağlayıcılarının sunduğu bağlantıya ve o anki veri trafiğine bağlı olmakla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nde ortalama LTE bağlantıda indirme hızı 5 ile 50 mbps arasında değişmektedir. Teorik olarak LTE ile yapılabilecek veri transferi ise 300mbps hıza çıkabilir. LTE standartları, 300 Mbit/sn downlink ve 75 Mbit/sn uplink hızlarına erişebilme yeteneğindedir (4G standartları 1Gbit civarında bir downlink hızından bahseder).

Ancak bir LTE son kullanıcısının aldığı hizmet muhtemelen bu maksimum hızlara erişemeyecektir. Aynı zamanda LTE teknolojisindeki gecikmelerde, maksiumum 5 milisaniyelik bir değerden söz edilmektedir. LTE’nin vaat ettiği bu değerler, günümüzde bizim operatörlerin de kullandığı HSPA+ teknolojisinin söz ettiği maksimum 168Mbit/sn downlink ve 22 Mbit/sn uplink değerlerine göre (ki bu değerler çok mükemmel şartlar altında test edilmiş olup, gerçek bir kullanıcının alacağı hizmetin çok uzağındadırlar) çok daha üst bir düzeyde olduğu için, LTE zaman zaman 3.9G şeklinde, yani 4g’den önceki son adım olarak da adlandırılır.

Hangi cihazlar LTE destekler?

Ülkemizde bağlantı hizmeti sunulmadığı için LTE modelleri bulmak zor olsa da (yurtdışından getirenler var) 2010 yılından itibaren bazı telefon ve tabletlerde, son dönemde ise üst - orta sınıf telefon ve tabletlerin hemen hepsinde LTE bağlantı desteği mevcuttur. Ayrıca mobil internet erişim cihazları (router) da bazı modellerinde LTE desteği sunmaktadır. Masaüstü ve dizüstü bilgisayar üreticileri ise henüz LTE destekli cihazlar sunmamıştır.

İnternet hızı artarsa ne olur?

Sizlerin de bildiği üzere sınırsız 3G internet paketi bulunmamakta. Sınırsız internet sadece mevcut kotayı doldurduktan sonra dünyanın en yavaş bağlantısıyla devam ettirilebiliyor. LTE altyapısının Türkiye’de oluşturulması neticesinde ortaya çıkacak internet paketlerinde kota artışı olacak.

Örneğin şuanda maksimum 10 GB internet paketi alabiliyorsak LTE’nin gelmesi ile fiyatlar düşerek 50 GB, 100 GB paketler gelecek. Tabii, burada karlı olan operatörler olacak. Altyapı oluşmasına ve rahatlıkla 40-50 MB hıza ulaşabilecek olmamıza rağmen paket bir anda değil yavaş yavaş arttırılacak.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç