LSD nedir?

Son yıllarda Avrupa, bilhassa Amerika kıtasında yayılan, tıp ve bilim adamlarınca büyük bir tehlike olarak belirtilen bir uyuşturucu maddedir.

Bu sıvı madde, aşağı, yukarı her yaştan insanı ağına düşürmektedir. Tehlikesi öbür uyuşturucu maddelerinkinden daha az olmayan bu uyuşturucunun ucuza elde edilmesi yayılmasını kolaylaştırmaktadır. Bu uyuşturucu tıp dilinde «hallucination» diye bilinen, bizim «sanrı» diye adlandırdığımız hayal görme hastalığı yaratmaktadır. Bu hayaller genellikle aşırı derecede heyecan ve korku veren hayallerdir. Asıl adı lizerjik asit dietilamittir.

Ancak bütün dünyada yaygın olarak LSD diye bilinir. En çok tanınan hallüsinojenik (hayal gördürücü) ilaçtır. En etkili biyokimyasal maddelerden biridir. Mide, barsak kanalından emilir, kolay elde edilişi ve nispeten ucuz oluşu sebebiyle yaygın ve sık olarak kullanılan bir uyuşturucudur. LSD’ye alışkanlık çabuk gelişir, fiziki bağımsızlık gelişmemesine rağmen, psikolojik bağımlılık aşırı olabilmektedir.

Bu sebeple LSD’ye alışan kişi, maddenin meydana getirdiği algı değişimlerine ve yanlış sezgilere aşırı önem vermesi sonucu yaşayışını değiştirici derin tesirlere maruz kalabilir. Bu kişilerde saldırganlık, intihar ve şiddetli panik durumları gelişebilir. LSD’nin uzun etkileri, genellikle ağır kişilik bozuklukları ve kişiyi rahatsız edici görme algılamasındaki (idrakindeki) kalıcı bozukluklardır.

LSD etkileri nelerdir?

LSD’nin etkisi bir saat içinde başlar, 2-4 saat içinde en üst düzeye varır, 8-12 saat içinde sonlanır. Fiziksel olarak titreme, yüksek tansiyon, beden ısısında artma, terleme ve görme bulanıklığına yolaçar. Halüsinojen uyuşturucu maddelerin kişiyi nasıl etkileyeceği , kullanan kişinin o andaki ruh haline ve destekleyici olup olmadıklarına bağlıdır. Etkileri zevk ve güzel şey hayal etmekten kabuslara kadar değişir. Algı bozukluğu gelişir. Algılar keskinleşir, çarpıklaşır.

Kişinin kendisini algılaması farklılaşır. Çevre yabancılaşır. Bazı nesneler farklı olarak algılanabilir. Bu uyuşturucu maddelerin kullanımı ile uygunsuz davranışlar ve psikolojik değişiklikler gelişebilir. Kişi büyük bir sıkıntı yaşayabilir, kuşkucu düşünme, muhakeme bozukluğu oluşabilir. Kullanan kişi aklını kaybetme, delirme korkusunun hakim olduğu bir panik yaşar.

Yarattığı sonuçlar nelerdir?

Bu uyuşturucu maddelerin kullanımı ölüme neden olabilir. Ölüm  daha çok yüksek tansiyon ya da beden ısısının artışından kaynaklanmaktadır. Yargılama yetisinin bozulmasına bağlı olarak da ölüm olabilir. Buna örnek olarak trafik kazası ya da kişinin uçmak amacı ile tehlikeli aktivasyonlara girişmesi verilebilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç