Lowbed nedir?

Lowbed, ağır makineleri ya da özel proje yükleri gibi uluslararası ve yurtiçi karayolu taşıma yönetmeliğine göre standartların dışında, normal kamyonların ve ya tırların taşıyabilecekleri uzunluk, yükseklik, genişlik ve tonajdan farklı olan yüklerin taşınmasını sağlayan yarı römorktur. Belirli bir yerden başka bir yere, genellikle iş makineleri, tank, obüs vb. araçları yükleyerek sevketmeye yarayan araç. taşıma (ağırlık) kapasitesi oldukça yüksektir.

İş makineleri, tank, vb. gibi araçların paletli oluşu nedeniyle yol stabilizasyonunu bozması veya azami hızlarının düşük olması nedenleriyle lowbed’le taşınır. Bu araçların trafikte yol alması için, önlerinde seyreden, üst kısmında görülebilecek şekilde uzun araç yazan bir binek araç, pick up vb. taşıtın olması gereklidir. Bu taşıtın türkçe adı alçak yatak olarak geçer, ama piyasada yaygın olarak low bed adıyla bilinir.

Lowbed araçları ile neler taşınır?

Vinç malzemeleri,İnşaat ve iş makineleri, Tekneler ve yelkenliler, Rüzgar tribünleri, Boru hatları, Köprü kirişleri, Çelik kafes konstrüksiyonlar, Tekerli vinçler gibi ağır yükler lowbed nakliye ile taşınan başlıca yükler arasındadır.

Lowbed taşımacılığının avantajları nelerdir?

Lowbed araçları, yükseklik sınırı, yük kapasitesi, yükleme-boşaltma ve manevra kolaylığı gibi sorunları çözmeye yarayan tasarım çeşitliliğine sahiptir. Taşınacak yükün ağırlığına ve boyutlarına göre lowbed’ler uzayabilir. Hidrolik kayar rampa gibi manevra özelliğini kolaylaştıran çözümler lowbed araçlarında bulunmaktadır. Tonlarca ağırlığa sahip yükler lowbed taşıma ile hasarsız ve hızlı bir şekilde taşınır.

Elbette her yük için farklı tasarımda ve yeterlilikte lowbed araçları bulunan, deneyimli ve profesyonel nakliye firmaları ile lowbed taşıma işlemleri gerçekleştirilmelidir. Lowbed taşımacılıkta araçların donanımı kadar şoförlerin ülke ve yol prosedürlerini bilmeleri, coğrafi konum tetkiklerini doğru yapabilmeleri gibi konularda da bilgi ve deneyim sahibi olmaları son derece önemlidir.

lowbed

Lowbed taşımacılığı, ağır yük taşımacılığı yapan nakliye firmalarının verdiği hizmetlerden biridir. Lowbed taşımacılığının diğer ismi ölçü dışı taşımacılıktır. “Lowbed nedir?” sorusunun cevabı, lowbed taşımacılıkla ilgili daha fazla bilgi edinilmesini sağlar. Uluslararası ve yurt içi karayolu taşıma yönetmeliğine göre standartların dışında, normal kamyonlarla veya tırlarla taşınamayacak büyüklükte, uzunlukta, genişlikte veya tonajda olan yüklerin taşınmasını sağlayan yarı römorklara lowbed denir.

Türkçeye alçak yatak olarak çevrilen lowbed, dorsedenilen taşıtların arkasındaki kasalarla ağır yüklerin taşınması mantığına dayanır. İnşaat makineleri, iş makineleri ve tanklar gibi araçlar ağır yük taşımacılığında yol stabilizasyonunu bozduklarından ve hız seviyeleri düşük olduklarından ağır yüklerin taşınmasında lowbed araçlar kullanılır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç