London eye nedir?

London Eye tarihi olmayan fakat Londra’daki popüler turistik noktalardan biri olan dönme dolaptır. Thames nehri kenarında Jubilee Gardens’da bulunan devasa dönme dolap 135 metre yüksekliğindedir ve milenyum kutlamaları çerçevesinde inşa edilmiştir.

London Eye’ın inşası yaklaşık 1.5 yıl sürmüştür. Dönme dolabın inşasında 1700 ton çelik ve 3000 ton beton kullanılmıştır. Kapsüllere sahip olan dönme dolapta, her bir kapsülde 25 kişi kapasitesine sahiptir. Her kapsül 500 kilo ağırlığında ve 8 metre yüksekliğindedir.

Yapı Londra’yı yukardan seyretmek için ideal bir seçenektir ve her yeri net görmenizi sağlayabilecek kadar yavaş hareket etmektedir. Dolabın turunu tamamlaması yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Kapsüllerin her yönden camdan olması nedeniyle Londra 360 derece panoramik açıdan görülebilir. Havanın açık olduğu bir günde 40 kilometre içerisindeki birçok yer net olarak görülebilmektedir. Buckingham Palace, St. Paul’s Cathedral veHouses of Parliament gibi yerler London Eye’dan görülebilmektedir.

london eye

İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan ve şehrin "simgelerinden biri olarak kabul edilen" dev dönme dolap "London Eye" 15 yaşına girdi. Yapımı aşamasında tartışmalara neden olan ve İngiliz Parlamentosu ile ünlü saat kulesi "Big Ben"in tam karşısında, Thames nehrinin kenarında bulunan "London Eye" 2000 yılında yapıldı. Geçici olarak 5 yıllık bir süre için inşa edilen ve sadece geçen yıl 25 milyon sterlinlik karıyla büyük bir turistik simge olmayı başaran "London Eye"ın şehrin simgesi olarak kalmasına karar verildi.

32 kapsülden oluşan ve yine sadece geçen yıl 4 milyona yakın, 2000 yılından bu yana ise 40 milyona yakın kişiyi taşıyan "London Eye"a, en fazla ilgiyi İspanyol, Fransız ve İtalyanlar gösterdi. David Marks ve Julia Barfield adlı mimarlar tarafından tasarlanarak yapılan "London Eye", 360 derecelik bir turu yaklaşık yarım saatte tamamlıyor. 135 metrelik dünyanın en büyük dönme dolabı 2000 yılında inşa edildiğinde modern görünümüyle, Londra'nın tarihi siluetine uygun olup olmadığı konusunda tartışmalara neden olmuştu.

Dönme dolap, modası yıllar önce geçen bir eğlence aracı idi. London Eye (Londra’nın Gözü), 2000 yılında girilen yeni milenyumun kutlamaları kapsamında yaptırıldı. Yüksek teknoloji ürünü olan bu dönme dolabın açılışını 1999’un yılbaşı gecesi başbakan Tony Blair yaptı. Sistem, 9 Mart 2000’de hizmet vermeye başladığında dünyanın en modern ve en büyük dönme dolabı olarak tarihe geçti. Çoğunluğu yetişkinler olmak üzere yılda 3,5 milyon kişi bu dönme dolaba biniyor.

Yolcu kabinlerinin bağlı olduğu ana çemberin yüksekliği 135 metre, çevresi ise 424 metredir. Bisiklet tekerleğine benzeyen çemberin göbeği, 120 metre çapındaki dış çembere çelik halatlarla bağlıdır. Sistem, bilgisayar kontrolüyle saatte 0,9 kilometre hızla döndürülür. Yolcu kabinleri çemberin dış kısmına bağlıdır. Toplam 800 yolcu taşıyan sistem 30 dakikada bir tur atar ve yavaş döndüğü için durmasına gerek kalmadan yolcular binip inebilir. Kabinlerin kliması, bilgisayarı, elektrik motoru ve hareketleri kontrol eden algılayıcıları vardır. Her kabin, kendi motoruyla ana çembere zıt yönde döner.

Kabinler yumurta şeklindedir ve camla kaplı oldukları için kabinin her noktasından Londra seyredilebilir. Kabinler, ana çembere ikişer çelik çemberle bağlıdır ve kabin, bu iki çember içinde döner. Kabin yere tam paralel değilse algılayıcılar bilgisayara sinyal gönderir ve hız ayarı ile kabin düzeltilir. Kabinler, ana çember ve tüm hareketli parçalar ana bilgisayardan izlenir. Sorun 2 varsa sistem durdurulur veya hız arttırılarak yolcular kısa sürede boşaltılır. Her sabah 4 saat süren günlük teknik kontrollerden sonra London Eye’a yolcu alınır

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç