LOL ELO nedir?

LOL, League of Legends oyununun kısaltma adıdır. İnsanların yeteneklerini derecelendirmek için kullanılan bir sistem olarak “ELO” ile karşılaşmaktayız.

“Elo” sistemini kullanan diğer oyunlarda olduğu gibi League of Legends’da da derecelendirmek için kullanılıyor fakat League of Legends’da elo sistemi gizli bir şekilde işliyor. Bunun yüzeyinde bir küme sistemi mevcuttur.

League of Legends genel anlamda eşleştirmek için kullanıyor. Kim kimin seviyesinde olduğunu belirleyebilmek için bu sisteme başvuruyor. Ne kadar iyi, ne kadar doğru bir şekilde eşleştirdiği tartışılır fakat günümüzde League of Legends hala bu sistemi kullanmaktadır.

LOL ELO nasıl belirilenir?

League of Legends‘te ELO ranked oyunlarda aldığımız galibiyet ve bozgunlara göre belirlenir. Her oyuncunun bir ELO puanı vardır. Her oyuncu 30 Lv olduğunda 1000 ELO ile başlar. Karşılaştığı ve takımına gelen oyuncularda onun ELO’suna en yakın kişiler olur.

ELO nasıl artar?

Ranked maçlarınızı kazandıkça ELO’nuzda yükselir. Tabi maç sonu kazandığınızda size gelecek olan ELO puanını oyundaki diğer oyuncular belirler. Mesela karşıda sizin ELO’nuzdan yüksek bir rakip varsa ona göre gelecek olan ELO puanıda fazla olacaktır.

Bir arkadaşınızla pre girdiğinizde ise ikinizin ELO ortalamasına göre rakiplerle eşleşirsiniz. Sezon başlarında yerleşiceniz kümeyide geçen sezondan kalan ELO’nuz belirler.

ELO-BOOST nedir?

Elo boost elosu ve ligi düşük olan bir oyuncuyu,ligi ondan bir hayli yüksek bir oyuncu tarafından pre girilerek taşınmasıdır. Bu sayede bu iki oyuncunun elo ortalaması alınıcağı için yüksek ligde olan oyuncuya göre kolay rakiplerle bir eşleşme olacaktır.

Ve ligi yüksek olan bu oyuncu genellikle oyunu kolaylıkla taşıyacaktır. ELO-boost yaptıran kişide bir süre sonra kendi seviyesinin üstünde bir ligde olucağı için skorları ve oyunu kötüleşmeye başlıyacaktır. ELO-boost’un oyunculara hiç bir yararı yoktur.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç