LOL ADC nedir?

LOL, League of Legends oyununun kısaltma adıdır. ADC Attack Damage Carry'nin kısaltmasıdır, saldırı gücü taşıyıcısı anlamına gelmektedir.

Saldırı Gücü Taşıyıcısı, takımdaki yüksek miktarda fiziksel hasar verme rolünü üstlenmiş oyuncudur. Kısaca carry, taşıyıcı manasına gelir. Kasılan taşıyıcı çok rahat bir şekilde (ölmeden) karşı takımı temizleyip takımına zafer aldırabilecek şampiyondur. Mekanikleriyle oyuna renk katan Saldırı gücü Taşıyıcıları, League of Legends’ın olmazsa olmazıdır.

Çünkü takım savaşlarında takımın önden giderken arkadan kite yapan birisinin verdiği hasar oldukça fazladır. Genelde Türkler tarafından yanlış anlaşılan bir terimdir. Carry denilince akla direkt olarak uzaktan vuran şampiyonlar gelebilir, bu normaldir fakat bazen yakından vuran şampiyonları da carry oynarken görebilmekteyiz.

ADC olarak sayılan şampiyonlara örnek olarak VayneCaitlynAsheKalista örnek olarak verilebilir. ADC aslında oyunda en kolay ölen ve en çok hasarı çıkartan şampiyon olarak bilinir. Bu yüzden karşı takımda herkes ilk olarak sizi öldürmeye çalışacaktır. Bu yüzden takımın en gerisinde bulunmanız büyük önem taşımaktadır.

Genel diziliş olarak aşağı koridora iki şampiyon (Adc ve Support) orta koridora bir şampiyon ve duruma göre ya yukarı iki şampiyon veyahut yukarı bir şampiyon (Solo top ) ve ormana (jungler) bir şampiyon gider.

Taşıyıcı şampiyon ne yapar?

İsminden de belli olacağı üzere taşıyıcı (Adc) takımın en çok hasar verenidir. Takım (team fight / tf) de takımı sırtlar. Canı bakımından öldürülmesi zor değildir. Bu yüzden Adc oynamak gerçekten zordur. Hem yüksek hasarlar verirken çok güzel kaçmak ve bütün karmaşadan bir adim uzak durmak gerekiyor.

lol adc

Genelde diziliş şu şekildedir: 1 top oyuncusu (tanky-ad yada tanky-ap) 1 mid (ap carry) 1 jungle (tanky-ad) 2 bot (support ve ad carry) ad carry supportla gider ki rahat farm yapsın yani minyon kessin ve lane de uzun süre base'e gitmeden kalsın, daha rahat beslensin bu yüzden botta support + carry gider. Yani lanede kalıp farm (beslenmek) yapmak başlıca amacıdır. Pasif adcler agresif Adc'lere göre daha çok beslendiği gerçeği kaçınılmazdır.

Takım savaşı olsun, koridor safhası olsun hiç fark etmez. ADC’ler sadece ve sadece hasar eşyaları aldıkları için defansif olarak hiçbir özellikleri yoktur. Bu da onları öldürmeye son derece elverişli hedefler haline getirir. Bu yüzden, bir ADC savaş içinde konumunu iyi belirlemeli, savaşın kargaşasında kendisini unutturup önündeki ilk hedefe saldırmalı, eğer kendini koruyabilecek bir yeteneği varsa onu zor durumlara saklamalıdır.

Karşı tarafı bastırırken yada sizin taraf bastırılırken, hasar kaynağı siz olduğunuz için, gelen minyon dalgalarını kesmek sizin görevinizdir. Yalnız bunu yaparken şampiyonların pozisyonlarını, atabilecekleri yeteneklerin uzaklıklarını iyi değerlendirmelisiniz. Asla ve asla bir kitle kontrol etkisine yakalanmamanız gerekli. Eğer yakalanırsanız ölürsünüz.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç