LM317 nedir?

LM317 ayarlanabilir bir voltaj regulatörüdür. Bir çok regüle devresinde çokca kullanılan LM317 gerçekten kullanışlı bir elektronik elemandır. Bir bacagı giriş, bir bacagı ayar (adjust) bir bacagıda çıkış olarak 3 bacaklı bir elemandır. Giriş bacağı uygulanan gerilimin + bacağıdır, ayar bacağıda çıkışta alınmak istenilen gerilimi ayarlamaya yarayan bacaktır, çıkış bacağıda gerilimin son halidir.

LM317 genelde regülatör devrelerinde kullanılır. Giriş gerilimi 1.2V ile 30 V arasında olabilir. Adjust ucuna bağlanan dirençler sayesinde çıkış gerilimini sabit tutar. Giriş gerilimi ile çıkış gerilimi arasındaki ilişki de örneğin 14V giriş geriliminiz var ve siz 1Kohm dirençlerle çıkışı 5V'a sabitlemek istiyorsunuz.

Giriş gerilimi izin verilen yüzde den daha fazla artarsa çıkış gerilimi de doğru orantıda artar demek. Örneğin giriş gerilimi 14V dan 24 V a çıkarsa çıkış gerilimi de 10V civarına artar demek. Ancak 15V olursa çıkış gerilimi artışı kabul edilebilir seviyelerde olacaktır. Ve giriş gerilimi asla çıkış geriliminden düşük olamaz.

 

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç