LLM nedir?

LLM Latince "legum magister" anlamına gelen kısaltmadır. İkinci L harfi, latincedeki çogul kullanımdan kaynaklanmaktadir, İngilizcesi ise Master of Laws'dır. LLM programı, hukuk alanında lisans eğitimi almış en başarılı öğrencilerin kabul edildiği uluslar arası geçerliliği olan Amerikan hukuk diplomasıdır. Eğitim süresi 1 yıl olan LLM diplomasını alanları uluslar arası hukuk alanında kariyer yapmasının kolaylaşmış olması amaçlanmaktadır.

Genel hukuk alanında eğitim veren LLM programları olduğu gibi hukuku, aile hukuku, uluslar arası hukuk, sağlık hukuku, mülkiyet hukuku, anlaşmazlık hukuku gibi çeşitli özel hukuk alanlarına odaklanan yoğun programlar da bulunmaktadır. Genel hukuk programları hukuk işletmesi alanında geçmişi olmayanlar için uygun iken, özel hukuk programları çalıştıkları alanda deneyim kazanarak profesyonelleşmek ya da alan değiştirmek isteyen stajyer avukatlar için daha uygundur.

LLM programları ülkeden ülkeye yöntem farklılıkları ortaya koyar. Genel hukuk alanında işletme ağırlıklı eğitim sistemi olan ABD’deki LLM programları, diğer ülkelere göre daha farklı alan seçenekleri sunmaktadır. Özel hukuk alanlarından birinde uzmanlaşmak isteyenler için ise, Avrupa ülkelerinde daha çeşitli programlar bulunmaktadır.

LLM giriş koşulları nelerdir?

Uluslararası hukuk firmalarına girebilmek ve ortak olabilmek için mutlaka LLM diploması istendiğinden bu programlar için rekabet her geçen gün artmaktadır. Başvuru için girilmesi gereken tek zorunlu sınavın TOEFL olması bu ilgiyi arttırmıştır. LLM programları için beklenen İngilizce seviyesi taleple bağlantılı olarak değişmekle birlikte 213-250 TOEFL CB’dir.

Rekabet ile başvurunun her anında yüz yüze kalınacağından bir danışman desteği alınması tavsiye olunur. Değerlendirmede lisans notları, referans mektupları, başvuran adayın karakterinin hukuk kariyerine yatkınlığı gibi çok spesifik noktalar incelenmektedir. Kısıtlı öğrenci ile yüksek kalitede eğitim amacı olduğundan her program en fazla 75 öğrenci ile sınırlıdır.

İngiltere'de LLM programları

İngiltere’de Eylül ayında başlayan master programları 1 yıl sürüyor. 8 ay akademik eğitim ve 4 ay tez yazma süreci. Ocak’ta başlayan programlar 15 ay sürüyor. Üniversitelerden genel olarak doğrudan master kabulü alabilmek için IELTS’ten 6.5 yada 7.0 almak ve 2.5 not ortalaması ile mezun olmak gerekiyor.

İyi üniversitelerden LLM kabulü almak istersek öğrencinin süresi 3 ve 6 ay arasında değişen aralıkta pre-master programını takip etmesi gerekiyor. İngilizce dil seviyesi düşükse bu süre 9 aya kadar çıkabilir. İngiltere’de faklı LLM bölümleri, en popüler olan is International Business ya da Commercial Law'dır.

İngiltere’de LLM sunan üniversiteler

1. Oxford Üniversitesi.
2. Warwick Üniversitesi.
3. University College London, Londra.
4. Cambridge Üniversitesi.        
5. London School of Economics, Londra.
6. Essex Üniversitesi, Essex.
7. Bristol Üniversitesi, Bristol.
8. Nottingham   Nottingham.
9. School of African and Oriental Studies.          
10. Manchester Üniversitesi, Manchester.
11. King’s College London, Londra.
12. East Anglia Üniversitesi.
13. Durham Üniversitesi.
14. Leicester Üniversitesi, Leicester.
15. Northumbria at Newcastle, Newcastle.
16. Sheffield Üniversitesi.        
17. Queen’s Belfast Üniversitesi, Belfast.
18. Oxford Brookes Üniversitesi.      
19. Birmingham Üniversitesi Birmingham.
20. Aberystwyth Üniversitesi.

ABD'de LLM maliyeti nedir?

LLM programlarının doğduğu yer olan ABD, en çok talep ve kabul gören programları hukuk alanında da sunmaktadır. ABD’de yılda ortalama 6.000 öğrencinin katıldığı LLM Diploma Programı sunan üniversiteler eğitim kalitesinden başvuru oranına, mezunlarının başlangıç maaşlarından uluslar arası öğrenci tatminine kadar bir çok kriter üzerinden değerlendirilmektedir. LLM Diploma Programı’nın eğitim ücreti maliyetleri 35,000 ABD Doları’ndan başlamaktadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç