LLC nedir?

LLC Logical Link Control kelimelerinin kısaltmasıdır. Mantıksal bağlantı kontrolü anlamına gelir. LLC katmanı, bir üst katman için geçiş görevi görür. Protokole özel mantıksal portlar oluşturur. Böylece kaynak makinada ve hedef makinada aynı protokoller iletişime geçebilir.

LLC ayrıca, veri paketlerinden bozuk gidenlerin tekrar gönderilmesinden sorumludur. Akış kontrol özelliği ile, alıcının işleyebileceğinden fazla veri paketi gönderilerek boğulmasının engellenmesi de LLC'nin görevlerindendir.

LLC' nin temel görevi nedir?

Logical Link Control alt katmanı mantıksal bir arabirimi noktası kullanarak üst katmanlarla olan iletişimi sağlar. Bu standartlar 802.2 ile tanımlanır. Bozulmuş olarak giden paketlerin tekrar gönderilmesini sağlamak temel görevlerindendir.

Flow Control yani alıcının işleyebileğinden fazla veri paketi gönderilerek boğulmasının engellenmesinden de LLC sorumludur. İlgili protokole özel mantıksal portlar oluşturur (Service AccessPoints, SAP).

Verinin kapsüllenmesi sırasında katmanlarından gelen veriye  hedef ve kaynak protokol bilgilerini (Destination Service Access Point - DSAP, Source Service Access Point - SSAP) ekler ve tekrar paketlediği veriyi bir alt katman olan ortam giriş kontrol (Media Access Control-MAC) katmanına aktarır.  Böylece kaynak makinada ve hedef makinada aynı protokoller iletişime geçebilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç