Lizing nedir?

Ülkemizde uygulandığı şekliyle Leasing'in kelime anlamı "Finansal Kiralama" dır.

Leasing, bir malın yatırımcı tarafından satın alınması yerine, bir leasing şirketi tarafından alınıp, yatırımcıya belirli bir dönem kiralanmasıdır.

Belirlenen kira planı çerçevesinde yatırımcının leasing firmasına kiralarını taksitler halinde ödemesidir.

Günümüzün sürekli gelişen teknolojisi, pazarda her geçen gün artan rekabet, yatırımların finansman modeli seçimine çok büyük önem kazandırmıştır.
Firmaların gelişmeleri ve karlılıkları ancak yatırımlarında doğru finansman seçimi ve yönetimlerindeki verimliliğin artırılması ile mümkün olabilmektedir.

Tüm dünyada yatırımların orta vadeli finansmanında yaygın olarak kullanılan leasing, kuruluşların her geçen gün artan işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamada büyük avantajlar sağlanmaktadır.

Leasing,mevduat mallarının satın alınması yerine,kiralanarak kullanılmasını sağlayarak işletmelerin işletme sermayelerini başka ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılması ile birlikte verimliliğin ayrıca karlılığın artmasında mühim görev üstlenir.

Leasing yoluyla satın alınacak meta,kiracı aracılığıyla belirlenir.Leasing zamanı boyunca mülkiyet leasing şirketinde kalırken,malın kullanma hakkı kiracıya aittir.Sözleşmeye cazip biçimde kira bedellerini ödeyen kiracıya mukavele zamanı sonunda malın mülkiyeti sembolik 1 bedelle devredilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç