Limon nedir?

Turunçgillerden, sarı renkte, ekşi sulu bir meyvedir. Akdeniz ikliminde, ağaçta yetişir. Ağacı, portakal ağacından kısadır. Beyaz çiçek açan ve açık yeşil yapraklı olan dalları dikenlidir. Hoş kokulu limon çeşitli yiyeceklere katılır, ayrıca su ve şekerle karıştırılarak «limonata» yapılır. C vitamini bakımından oldukça zengin olan limon, iyi bir besleyicidir.

Familyası: Sedefotugiller (Rutaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Akdeniz bölgesi ve Doğu Karadeniz.

Mart-ekim ayları arasında beyazımsı-pembe renkli, güzel kokulu çiçekler açan, 3-5 m boylarında, kışın yapraklarını dökmeyen küçük boylu ağaçlar. Vatanı Çin olup, Akdeniz bölgesinde geniş çapta yetiştirilir. Onuncu asırda Araplar tarafından Avrupa’ya getirilmiştir. Yaprakları oval, tüysüz, parlak yeşil renklidir. Çiçeklerin taç ve çanak yaprakları beşer parçalıdır. Meyveleri oval şekilli, açık sarı renkli, üzeri parlak ve kabarcıklı, özel salgı cepleri olup, asitli bir özsuyu vardır. Tohumları oval şekilli, sarımsı renkli ve acı lezzetlidir.

Kullanıldığı yerler: Limonun meyve kabuğu, limon esansı ve usaresi kullanılır. Limon kabuğunda uçucu yağ, hesperidin acı madde ve tanenli maddeler vardır. Kabuğun içindeki beyaz kısma albeda adı verilir. Bundan petkin elde edilir. İştah açıcı ve sindirim kolaylaştırıcı olarak kullanılır.

Taze meyve kabuklarını sıkmak suretiyle limon esansı elde edilir. 1500-3000 limondan 1 kg kadar esans elde edilir. Yeşil olanlar sarı ve olgun olanlarından daha fazla esans verir. Bileşiminde uçucu yağ vardır. Limonata yapımında, besin endüstrisinde, pasta ve şekercilikte, parfümeri ve sabun yapımında koku ve lezzet vermek üzere bazı preparatların bileşimine girer. Limonun pulpa kısmı (iç kısmı) şekerler, vitamin C ve sitrik asitler ihtiva etmektedir.

Memleketimizde limon daha çok Adana ve çevresi, Ege bölgesinin bazı yerlerinde Antalya ve Dörtyol’da geniş çapta yetiştirilmektedir.

Sözlükte "limon" ne demek?

1. Turunçgillerden bir ağaç (citrus limonum).
2. Bu ağacın sarı renkli, kabuğu kokulu, suyu ekşi meyvesi.

Limon kelimesinin ingilizcesi

n. Lemon
n. Limon, Greek mythological figure
n. Limon, family name; Jose Limon (1908-72), Mexican-American choreographer and dancer who founded a modern dance company in 1946
Köken: Yunanca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç