Lied nedir?

Almanca bir müzik terimidir. Müzik ve şiir bakımından lirizmin özelliklerini taşıyan müzik parçaları bu adla adlandırılır. İlk liedler gezici Alman şairleri tarafından söyleniyordu. 14. yüzyıldan sonra liedler bazı çalgılarla çalınmaya başlandı. Lied şan sanatçılarının uzmanlaşmasında özel bir dal olarak ele alınmaktadır. Bunun ötesinde lied başlı başına kendine has bir karakterde bestelenen, edebi değeri ve duygu yükü büyük fikirleri ifade etmek için önemli bir form olmuş ve müzik tarihine damga vuran F. Schubert gibi yeteneklerin kendini tanımladığı bir araç yerine geçmiştir.

Lied bir konçerto veya senfoniye göre kısa bir müzikal fikri ifade etmesine rağmen içinde taşıdığı dinamiklere, kullanılan metnin vurgusu, ve içeriğine göre zenginlikte öğeler üretebilmektedir. Lied´in oluşturduğu müzik çizgisi eldeki kısa süre içinde hem eşlik, hem de şancı için büyük bir kontrol ve etkin icranın oluşmasını zorunlu kılmakta, kullanılacak ses büyüklüğünün ve ton yüksekliğinin sadece kısıtlı bir coşku anına sıkıştırılmasına izin vermemektedir.

Lied şarkıcılığı önemli bir teknik hakimiyet, ortak çalışma ve kültür birikimi gerektirmektedir. Diğer şan partilerine oranla genel şan kültürü ve müzik görgüsü ile üstesinden gelinemeyecek nüanslar içermektedir. Dinleyende oluşturulması amaçlanan sevinç, hüzün, umut, kaygı ve bu gibi diğer duygular tüm eserin iç dengeleri gözetilerek verilmesi gerekir ve abartıyı kaldırmayan bir yapı oluşturur. Lied ülkemizde 60 ve 70'li yıllarda kendine kayda değer bir dinleyici kitlesi bulmuş ancak aradan geçen süredeki kültür erozyonundan dolayı günümüzde daha az ilgi uyandırmaktadır.

Lied ne demek?

İngilizce bir kelime olan "lied" Türkçe'de;

İsim olarak kullanıldığında; "alman türküsü" anlamına gelmektedir.

Lied kelimesinin diğer dillerdeki anlamlarına http://nedir.dictionarist.com/lied bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç