Leylak nedir?

Dünyanın birçok yerinde yetişen bir süs ağacıdır. Zeytingillerdendir. Çiçekleri salkım biçimindedir. Güzel kokusuyla tanınır. Anayurdu Doğu Avrupa ve Asya'dır. Avrupa'dan Kuzey Amerika'ya geçmiştir. Leylak ilkbaharda çiçek açar. Katmerli çeşitleri vardır. Leylak ağacı tohumdan da, daldırmayla da yetiştirilir.  Daha çok Batı Anadolu’da yetiştirilir. Çiçekleri beyaz, morumsu (kendine has leylak rengi) veya pembe renkli güzel kokulu ve zengin durumlarda toplanmış olan ve yaprak döken bir tür ağaççık. Vatanı Doğu Asya ve Avrupa’dır. İlkbaharda çiçek açar ve bu çiçekler salkım biçimindedir. Bazı çeşitlerinde ise çiçekleri katmerlidir.

Leylağın boyu altı metreye ulaşabilir. Adi leylak ve doğu leylak ağacı olmak üzere başlıca iki çeşiti vardır. Leylak, tohumundan yetiştirildiği gibi, daldırma yoluyla da yetiştirilebilir. Kullanıldığı yerler: Parfümeri, kozmetik sanayii ve sabun sanayiinde kullanılan önemli ve güzel bir koku vericidir. Tıbbi olarak yaprakları kabızlık giderici, iştah açıcı, ateş düşürücü ve kuvvet vericidir. Çiçekleri ise ateş ve kurt düşürücüdür.

leylak

Leylak kendi haline bırakılınca ça­buk büyürse de çiçekleri azalır. Dip­ten çok sürdüğünden, süren ufakları koparmalıdır. Çiçekleri sonbaharda oluşmaya başladığından çiçek açıp solduktan sonra uzayan dalları budamalıdır. Leylak ağacı kendi üzerine aşılandığı gibi kurtbağrı (ligustrum) üze­rine de aşılanarak üretilir. Tohum la üretmek zamana muhtaçtır. Leylak ağaçlan bahçe toprağında yetişir. Soğuğa dayanır. Sapıyla ke­silmiş çiçekleri vazolarda uzun za­man kalabilir.

Sözlükte "leylak" ne demek?

1. Zeytingillerden, yaprakları karşılıklı bir ağaççık (syringa vulgaris).
2. Bu ağacın koni durumunda toplanmış, beyaz, eflatun ya da pembe renkte, güzel kokulu çiçekleri.

Cümle içinde kullanımı

Bahar yağmuru ancak mor salkımlarla leylakların açtığı bir memlekette çekilebilir.
- R. H. Karay

Leylak kelimesinin ingilizcesi

n. lilac, syringa
Köken: Arapça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç