Lenfoma nedir?

Lenfoma'nın ne olduğu hakkında bilgi vermeden önce konumuzla yakından alakalı olan kanser terimine bir göz atalım. Kanser; Hücrelerde DNA'nın hasarı sonucu hücrelerin kontrolsüz veya anormal bir şekilde büyümesi ve çoğalmasıdır diye tanımlar.

Lenfoma'da lenf sisteminden kaynaklanan kanserlerin ortak adıdır. Lenf ve Lenf sistemide konumuzla yakından ilgili konular lenf nedir? başlığı altından lenf'i, lenf sistemi nedir? başlığı altındansa lenf sisteminin ne olduğu hakkında bilgi alabilirsiniz. Lenfoma en hızlı ilerleyen kanser türlerinden biri olmasına karşın, tedavi başarısı oldukça yüksektir.

Lenf nedir?

Lenf ise Lenf damarları içerisinde dolaşan, kan plazması ve lenf proteinlerinden oluşan dolaşım sıvısına lenf denir.

Lenf sistemi nedir?

Lenf sistemi ise lenf sıvısı, lenf damarları ve lenf düğümlerinden oluşan ve vücudun içinde bezler, kanallar ve alanlar oluşturan ve beyin hariç vücudun her yerinde devamlı dolaşan lenf sıvısını taşıyan bir organ sistemidir.

Lenfoma türleri nelerdir?

1- Hodgkin lenfoması,

2- Hodgkin dışı lenfoma (Non Hodgkin) olarak ikiye ayrılırlar.

Hodgkin lenfoması nedir?

Hodgkin lenfoma en çok tedavi sonucu elde edilen kanser türlerinden biridir. Tüm hastaların yaklaşık %75’inde tedavi sonuç vermektedir. Yirmili veya otuzlu yaşlardaki kişilerde daha sık görülür. Orta yaş grubunda nadir olup, 60 yaşın üzerinde tekrar artmaktadır.

Non Hodgkin ( Hodgkin olmayan) Lenfoma nedir?

Non Hodgkin lenfoma bir kanser türüdür. Bu kanser enfeksiyonla mücadele etmek için vücudunuza yardımcı olan lenf sisteminde başlar. Birçok farklı türü vardır.

Lenfoma kimlerde görülür?

Lenfoma, hem çocuklarda hem de erişkinlerde görülen bir hastalıktır.

Lenfoma'ya yol açan risk faktörleri nelerdir?

1- Uzun süren (kronikleşmiş) enfeksiyon hastalıkları.

2- Bağışıklık sistemini zayıflatıcı durumlar.

3- Bazı kimyasal maddelere maruz kalma (Böcek öldürücü ilaçlar gibi).

4- Bazı virüslerden kaynaklanan hastalıklar.

Lenfoma belirtileri nelerdir?

1- Ağrısız bezeler.

2- Sebebi bilinmeyen ateş.

3- Gece terlemesi.

4- Kilo kaybı.

5- Sürekli yorgunluk.

Lenfoma'nın nedenleri nelerdir?

HH ve hdl nedeni kesin olarak bilinmeyen hastalıklardır. Bulaşıcı hastalık değildir. HDL gelişimini kolaylaştıran bazı risk faktörleri olduğu kabul edilmektedir. EBV ya da HTLV 1 gibi bazı virüslerle infekte kişilerde, immun yetmezlik durumlarında (HİV infeksiyonu, immun supressif tedavi uygulanan organ transplantasyonu yapılmış hastalar), ailede HDL anamnezi olan hastalar, bazı kimyasal maddelerle ilişkisi bulunanlarda sık görülür.

Lenfoma tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Her lenfoma hastası için tedavi kendine özgündür. Çünkü hastalığın evresine, hücre tipine, hastanın yaşına, hastanın tedaviyi kaldırıp kaldıramayacağına ve lenfoma tipinin hızlı ya da yavaş seyirli oluşuna göre doktor tedavinin şeklini ve verilecek ilaçları belirler.

Hodgkin dışı lenfomanın tedavisi ilaçlarla (kemoterapi), ışın tedavisiyle (radyoterapi) veya ikisi birlikte olarak yapılmaktadır. Ayrıca hastadan kök hücre toplanarak yüksek doz kemoterapi sonrası bu kök hücreleri tekrar hastaya verme işlemi (yüksek doz kemoterapi ve otolog periferik kök hücre transplantasyonu), biyolojik ilaçlarla ve cerrahi olarak da tedavi edilebilmektedir.

Bazen yavaş seyirli lenfomalarda hastaya tedavi verilmez ve hasta belli aralarla doktor tarafından kontrol edilerek izlenir. Hastanın tedavisine karar veren uzmanlar tıbbi onkolog ve radyasyon onkologu olmaktadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç