LEEP nedir?

LEEP Loop Electrosurgical Excision Procedure ‘ün kısaltılmış halidir. Rahim ağzının kötü huylu hastalıklara dönüşebilen öncül lezyonlarının tedavisinde kullanılan bir tekniktir.

Yani rahim ağzının halka tel ile elektrocerrahi kullanılarak çıkartılması işlemidir ve elektrik enerjisi ile çalışan ve halka şeklinde bir telden oluşan oldukça basit bir cerrahi alet ile gerçekleştirilen bir operasyondur.

LEEP çoğunlUkla smear sonucunda anormallik saptanan olguların rahim ağzındaki değişimin kesin tanısını koymak ve tedavi etmek amacıyla yapılır. Bu alet yardımıyla rahim ağzındaki değişim gösteren alan hızlı, etkili ve ağrısız bir şekilde çıkartılmaktadır.

LEEP kimlere uygulanır?

PAP smear sonucunda anormallik olan kadınların bir kısmı LEEP için uygun adaylardır. En önemli avantajı hem tanı hem de tedaviyi aynı seansta sağlamasıdır.

Diğer işlemlerin aksine LEEP ile doku tahrip edilmeden çıkartılır ve bu sayede tedavi sağlanırken tanıyı patolojik olarak konfirme etme olanağı da doğar.

Özellikle rahim ağzı kanserinin başlangıç yeri olan servikal kanalı başladığı bölgenin de LEEP ile çıkartılması bir diğer üstünlüğüdür. Tam ve yeterli bir tanı için bu alanın incelenmesi mutlak gereklidir.

LEEP nasıl yapılır?

LEEP olacak hastaların işlem öncesi özel bir hazırlık yapmaları gerekmez. Muayenehane şartlarında lokal anestezi ile yapılabileceği gibi genel anestezi ile de yapılabilir. Rahim ağzında ağrı hissini taşıyan sinirler olmadığı için hasta işlem sırasında fazla acı duymaz.

İşlem sonrası hastanede yatış gerekmez ve hasta kısa sürede normal hayatına dönebilir. İşlem ulaşılacak derinliğe bağlı olmakla beraber genellikle 5-10 dakika kadar sürmektedir. Hasta jinekolojik pozisyonda yatar iken vajinaya spekulum adı verilen muayene aleti yerleştirilir ve rahim ağzı görünür hale getirilir.

Daha sonra ucunda elektrik akımını ileten yarım halka şeklinde bir tel bulunan kaleme benzeyen elektrokoter yardımı ile rahim ağzından bir parça çıkartılır. Bu elektrik akımı hem dokuyu kesmeye hem de geride kalan dokuyu yakarak kanamayı durdurmaya yarar.

Çıkartılan materyal patolojik incelemeye gönderilir. İşlem lokal anestezi ile yapıldıysa hastalar genellikle hemen kalkarak normal yaşantısına dönebilir. Genel anestezi ile yapılan işlemlerden sonra ise anestezinin etkisi geçene kadar (1-2saat) uyanma odasında bekler.

LEEP sonrası dikkat edilecek hususlar nelerdir?

LEEP işleminden 1-3 gün sonra normal aktivitelere geri dönüş yapılır. İyileşme zamanı yapılan işlemin derinliğine göre değişir. İşlemden hemen sonra başlayan ve birkaç saat süren hafif kramp tarzında ağrılar olabilir. Vajen iç kısmı yıkanmamalı ve parmak ile kontrol edilmemelidir.

İlk 7 gün koyu kahverengi vajinal kanama görülür. Bu durum 2-3 hafta devam edebilir. İşlemden sonra yaklaşık 3 hafta vajinal tampon kullanılmamalı, hijyenik pedler kullanılmalı ve yaklaşık bir ay cinsel ilişkiye girilmemelidir.

LEEP işleminin faydaları nelerdir?

Serviksteki anormal hücreler LEEP operasyonu ile ortadan kaldırılarak, rahim kanseri önlenmiş olur. Vakaların büyük bir kısmında (%94) bu hücreler ortadan kalkmasına rağmen çok az bir kısmında ilerde tekrarlayabilir.

Bu nedenle LEEP işleminden sonra bile ilk yıllarda 4-6 ayda bir, sonra yılda bir defa servikal smear testi tekrarlanmalıdır.

LEEP işleminin riskleri nelerdir?

LEEP işleminden sonra servikal yetersizlik nedeniyle erken doğum olabilir. Bu nedenle LEEP işlemi yapılan kadınlar gebe kaldıkları zaman serviks yakından izlenmeli; gebeliğin ortalama 16. haftasından itibaren, haftalık ultrasonik incelemelerle rahim ağzı servikste yetersizlik bulgularının gelişip gelişmediği takip edilmelidir.

Eğer serviks giderek kısalırsa ve servikal kanal açılmaya başlarsa servikse dikiş atılmalı, hastaya doğum yapıncaya kadar yatak istirahati önerilmeli, ayrıca bir takım ilaçlarla da erken doğum yapmasına engel olmaya çalışılmalıdır.

Bu işleme bağlı olarak nadiren servikste stenoz (daralma) olabilir, bu durum gebe kalmayı zorlaştırabilir. Nadir olmakla birlikte servikal veya uterin enfeksiyon olabilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç