LDR nedir?

Foto direnç (LDR), üzerine düşen ışığın şiddetine göre direni değişen devre elemanıdır.

LDR'lerin karanlıktaki dirençleri bir kaç MW, aydınlıktaki dirençleri ise 100 W-5 kw düzeyindedir.

LDR'ler, cds (kadmiyum sülfür), CdSe (kadmiyum selinür), selenyum, germanyum ve silisyum (silikon) vb. gibi ışığa karşı çok duyarlı maddelerden üretilmektedir.   LDR yapımında kullanılan madde, algılayıcının hassasiyetini ve algılama süresini belirlemekte, oluşturulan yarı iletken tabakanın şekli de algılayıcının duyarlılığını etkilemektedir. LDR"ye gelen ışığın odaklaşmasını sağlamak için üst kısım cam ya da şeffaf plastikle kaplanmaktadır.

LDR'lerin yapısı

LDR"ler çeşitli boyutlarda üretilmekte olup, gövde boyutları büyüdükçe güç değeri yükselmekte ve geçirebilecekleri akım da artmaktadır. Uygulamada yaygın olarak kullanılan bazı LDR"ler, LDR03, LDR05, LDR07, OPR60 olarak sıralanabilir.

LDR yapımında kullanılan madde algılayıcının hassasiyetini ve algılama süresinibelirlemekte oluşturulan tabakanın şekli de algılayıcının duyarlılığını etkilemektedir.

LDR'ye gelen ışığın odaklaşmasını sağlamak için üst kısım cam ya da şeffaf plastikle kaplanmaktadır.

LDR'ler çeşitli boyutlarda üretilmekte olup gövde boyutları büyüdükçe güç değeri yükselmekte ve geçirebilecekleri akım da artmaktadır.

LDR nerelerde kullanılır?

LDR"ler, endüstriyel kumanda sistemlerinde, otomatik gece lambalarında, dijital sayıcılarda, brülörlerde, kanın renk yoğunluğunu belirleyen tıbbi cihazlarda, flaşlı fotoğraf makinelerinde, hareket dedektörlerinde, zil butonlarında vb. kullanılır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç