LDPE nedir?

LDPE Low density polyethylene kelimelerinin kısaltmasıdır. Düşük yoğunluklu polietilen anlamına gelmektedir. LDPE, petrolden elde edilen, alçak yoğunluklu polietilen malzemedir.

Sanayi ve imalat sektöründe genelde bu isim kullanılmaktadır. Türk gıda kodeksine göre su ve meyve suları, kuru ve katı gıdalar, süt ve süt ürünleri, et ve balık ürünleri ambalajında kullanılır.

LDPE genel özellikleri nelerdir?

Plastik sanayide kısaca PE diye isimlendirilen bir Polietilendir. Esnek bir yapıya sahiptir. Kimyasal direnci çok iyidir o yüzden kaplama ve koruma alanında çok tercih edilir. Isıya ve neme karşı iyi koruma özelliğine sahiptir.

LDPE'nin genel kullanım alanları nelerdir?

Kaplamalar, gıda ürünlerini korumak için paketlemeler, tüpler, kabloların yalıtkan tabakası, çuvallar kullanım alanına örnek verilebilir. LDPE plastikleri, pürüzsüz, esnek ve nispeten saydam olduğundan dolayı film hammaddesi olarak en çok kullanılır.

Ayrıca çuval, büzgü ve germe şalı, çöp torbası, ekmek ve sandviç torbası, bakkal torbaları, margarin tüpleri, hardal ve kahve kabının esnek kapakları yapımında kullanılır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç