Lamer nedir?

Lamer; 18 yaşından küçük olan internet'te çocukca şeyler yapanlar ve insanları rahatsız eden kimselere denir. Lamer bir internet terimidir. TDK'da karşılığı yoktur.

Lamer günümüzde topluluk tarafından hoşlanılmayan Irc ve Bbs kullanıcıları ile çevrimiçi oyuncular için de kullanılmaya başlanmıştır. Örneğin bir Irc sohbet odasında lamer olarak tanımlanan kişi; kelimeleri büyük-küçük harf karışık şekilde yazmak, tüm kelimeleri kısaltmalar halinde yazmak gibi, sohbet edenleri kızdırmaya yönelik davranışlarda bulunur. Bazı sohbet odaları "lamer" davranış paternlerini tespit eden ve ilgili kullanıcıyı otomatik olarak engelleyen yazılımlar kullanır.

Lamer kavramının ortaya çıkışı

Kavramın günümüzdeki anlamda kullanımı 1980'lerde Amiga için yazılmış "Lamer Exterminator" virüsüne dayanır. "Lame" sözcüğü İngilizcede aslen "sakat" anlamına, lamer sözcüğü de "sakat bırakan" anlamına gelir. "Lame" sözcüğü, özellikle Amerikan argosunda, "naif" veya "sosyal ilişkiler açısından beceriksiz" anlamında da kullanılır.

Lamerlerin özellikleri

1. Lamerler genellikle çocuk yaştaki kişilerdir.

2. İnternetteki chat ortamlarında yada oyunlarda devamlı küfür ederler.

3. Mail hesaplarını BruteForce yöntemiyle kırmaya çalışırlar.

4. Oyunlarda devamlı hile yaparlar.

5. Kod bilgileri yoktur.

6. Yaptıkları herşeyi kopyalayarak yaparlar.

7. Hacker olduklarını iddaa ederler.

8. Hazır hack programlarını kullanırlar.

9. En sık kullandıkları araç Trojan'dır.

10. Trojanları bir programın içerisine gömüp karşısındaki kişiye yutturmaya çalışırlar.

11. Kendilerini ispatlama çabasındadırlar.

Lamerlerden korunma

Yapay zekanın gelişmesiyle birlikte lamer'den korunma yöntemlerinde gelişiyor. Örneğin bir irc sunucuda çeşitli küfür yada kelimeleri kullananlar otomatik olarak kanaldan atılabiliyor yada bir oyunda hile dedektörleri sayesinde hile yapan kullanıcılar tespit edilip oyundan atılabiliyor.

Yazılımcılar, Web servisleri Lamerlerin brute force saldırılarına karşı "Captcha" adındaki doğrulama  sistemi  sayesinde engelleyebiliyorlar.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç