Lame nedir?

Dokusunda altın veya gümüş gibi madeni teller bulunan kumaşa denir. Ayrıca, madeni parlaklığa sahip deriye de bu ad verilir. Osmanlı dokumacılığı lame yapımında oldukça başarılı örnekler yaratmıştır. O zaman bu sanata «zerbaf» veya «zertari» denirdi. «Seraser» adı verilen bu cins bir kuşamı yeniçeri ağası gediklileri bellerine dolarlardı. Ayrıca simle ve altın telle işlenen ve adına «diba» denen bir kumaş çeşidi daha vardı. Esas yurdu İç Asya olan bu kumaşlar oradan Türkiye'ye, Türkiye'den de Avrupa yayılmıştır. Bugün lame yapımında Avrupa ülkeleri ileri gitmişlerdir.

Özellikle Venedik'te çok güzel lameler dokunur. Madeni ipliklerle veya bu görüşü veren polyester ipliklerle dokunmuş kumaş. Metal parlaklığı verilen deri veya kumaştan yapılan eşyalar da bu isimle anılırlar. Lame çanta, lame ayakkabı gibi. Eskiden ekseriya altın, gümüş gibi madenlerin telleri ile dokunan kıymetli kumaşlara zerbaft veya zertari adı verilirdi. Osmanlılarda çok ileri olan dokuma sanatında, birbirinden güzel ve kıymetli kumaşlar dokunurdu. Hepsi ayrı ayrı birer sanat eseri kabul edilen bu kumaşlardan biri de altın ve gümüş tel ile dokunan seraser denilen cinslerdi.

Bunlar, ihsan olunan hil’atlerde kullanıldığı gibi, arz odası yastık ve döşemelerini de süslerlerdi. Bu kumaşlardan kalan çok güzel bir parça, Topkapı Sarayı hazine dairesinde bulunmaktadır. Lame cinsi kumaşların bir de diba adı verilen çeşiti vardı. Altın veya gümüş karışık dokunmuş, çiçekli, ipekli kumaşlara ise "diba-i munakkaş" denilirdi. Bunların Acem dibası, Venedik nakışlı dibası, frengi nakışlı telli diba, İslambol’un telli al dibası gibi isimler alan cinsleri bulunurdu.

Sözlükte "lame" ne demek?

1. Dokusunda çoğunlukla gümüş ve altın renginde tel bulunan (kumaş) ya da metal parlaklığı verilmiş (deri).
2. Böyle bir kumaş ya da deriden yapılmış olan.

Cümle içinde kullanımı

Lame giysi.
Zehra, lame balo pabuçlarından görünecek olan ayak tırnaklarını da cilaladı.
- C. Uçuk

Lame kelimesinin ingilizcesi

v. cause lameness, cripple, disable, injure
adj. crippled, handicapped, disabled or deformed (especially of a leg or foot); injured, defective; ineffectual, unconvincing, weak; not fashionable, unsophisticated (Slang)
n. fabric with interwoven metallic threads; metallic jacket or vest that detects legitimate touches in saber or foil (Sports)
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç