Laik devlet nedir?

Laiklik kısaca din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır. Laiklik devlet yönetiminde herhangi bir dinin referans alınmamasıdır. Fransızca'dan dilimize geçmiş olan laik sözcüğü Türkçe'de "din adamı olmayan kimse; din adamı dışında kalan halk" anlamına gelmektedir.

Laik devlet; Bütün dinler karşısında tarafsız olan, herhangi bir dini referans olarak almayan, resmi bir dini bulunmayan ve her dine eşit açıdan yaklaşan devlet anlamına gelmektedir.

Laiklik, devletin vatandaşlarını belli bir dine, inanca ve hayat tarzına mecbur etmemesidir.  Laik düşünüş ve davranış olmadan, demokratik bir hukuk devleti de kurulamaz, toplumsal adalet de gerçekleştirilemez.

Anayasa'mıza göre demokratik devlet'in temel niteliklerinden biri, "onsuz olmaz koşullarından" biri de laik olma zorunluluğudur. Kişinin istediği dine inanması ve onun kurallarını belli sınırlar içinde uygulayabilmesi güvencesi, ancak laik devlette mümkündür.

Laikliğin unsurları

1.  Laikliğin bir unsuru din ve vicdan hürriyetidir.

2. Din ve devlet işlerinin ayrılmasıdır.

3. Eğitimin laikleştirilmesi ve eğitim birliği.

4. Din ve mezhepleri ne olursa olsun "devletin" yurttaşlarına eşit muamele yapması.

5. Devletin resmi dininin bulunmaması

Neden laik devlet ?

1. Çağdaşlaşmak için,

2. Millileşmek için,

3. Demokratikleşmek için

Laik devletin özellikleri

1. Laik devlet, kişiler arasında hiçbir ayırım yapmadan, tüm haklar gibi din ve vicdan özgürlüğünü de, ibadet özgürlüğünü de tam anlamı ile koruyan devlettir.

2. Laik devlet, dinin etkisi ve egemenliği altında kalmayan dinin ve din kurallarının etki alanından uzak olan devlettir.

3. Laik devlet, dinin, kişinin manevi yaşamını asarak, kötüye kullanılmasını, sömürülmesini yasaklayan devlettir.

4. Laik devlet'te, hukuk kurallarının kaynağı toplumun kendisidir, onun iradesidir, din kuralları değildir.

Afrika'daki laik devletler

Angola, Benin, Botswana, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Cape Verde, Çad, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kongo Cumhuriyeti, Etiyopya, Gabon, Gambiya, Gine, Gine-Bisau, Liberya, Mali, Namibya, Senegal, Somali, Güney Afrika

Amerika kıtasındaki laik devletler

Bolivya, Brezilya, Kanada, Şili, Kolombiya, Küba, Ekvador, El Salvador, Honduras, Meksika, Paraguay, Peru, Puerto Rico, Uruguay, Venezuela, Abd

Asya'daki laik devletler

Asya, Çin Halk Cumhuriyeti, Hong Kong, Macau, Tayvan, Doğu Timor, Hindistan, Japonya, Kazakistan, Kuzey Kore, Güney Kore, Kırgizistan, Laos, Moğolistan, Nepal, Filipinler, Singapur, Tacikistan, Tayland, Türkmenistan, Özbekistan, Vietnam

Okyanusya'daki laik devletler

Avustralya, Mikronezya, Yeni Zelanda

Avrupa'daki laik devletler

Arnavutluk, Ermenistan, Avusturya, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, Galler, Birleşik Krallık, Gürcistan, AlmanyaMacaristan, İrlanda, Kuzey İrlanda, Birleşik Krallık, İskoçya, Birleşik Krallık, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Makedonya, Moldova, Karadağ, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre,Türkiye

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç