Kvc nedir?

Kvc kısaltmasının tam açılımı "KardiyoVasküler Cerrahi" dir.

KardiyoVasküler; Kalp ve kan damarları ile alakalı olan demektir.

KardiyoVasküler Cerrahi; Kalp ve kan damarları ile alakalı hastalıkların ameliyatla tedavi yapan dalına verilen isimdir.

Günümüzde gerek yoğun stres gerekse sigara vb. gibi kötü alışkanlar sebebiyle Kalp Damar hastalıklarına yakalananların sayısı hızla artmaktadır.

Kalp ve damar hastalıkları kaynaklı ölüm oranları ise giderek azalmaktadır. Çünkü geliştirilmiş araştırma yöntemleri sayesinde erken teşhis ve tedavi imkanının artmış olması modern toplumlardaki risk faktörleri artsa da halkın zararlı etkenlerden uzaklaşmasındaki bilinçlenmede önem taşımaktadır.

Kardiyovasküler hastalıklar; Kalp veya kan damarlarının (arterler ve venler) hastalıklarını içeren gruba verilen genel bir isimlendirmedir.

Kardiyovasküler hastalık dolaşım sistemini etkileyen herhangi bir hastalığı tanımlar. Özellikle kalp hastalıkları, beyin ve böbrek damarlarını etkileyen hastalıklar ve periferik damar hastalıkları bu gruba girer.

Kvc ile yapılan tedaviler

1. Koroner kalp hastalığı tedavisi,

2. Kalp kapak hastalığı tedavisi,

3. Aort ve büyük damar hastalıklarının cerrahi tedavileri gerçekleştirilmektedir.

Kvc'de yapılan ameliyatlar

1. Koroner By-pass Ameliyatı

2. Kalp Kapakçığı Ameliyatı

3. Konjenital Kalp Ameliyatı

4. Torasik/trako-abdominal Aort Ameliyatı

5. Minimal İnvazif Kapakçık Ameliyatı

6. Minimal İnvazif By-pass Ameliyatı (MIDCAB)

7. Minimal İnvazif Aort Ameliyatı

8. Bacak atardamarları ve varis ameliyatları

9. Varis için Skleroterapi (Enjeksiyon ile Kurutma)

10. Karotis (şah damarı) ameliyatları

Kvc için risk faktörleri nelerdir?

1. Stres

2. Kanda yüksek yağ düzeyi

3. Yüksek tansiyon

4. Şeker hastalığı

5. Yaş

6. Cinsiyet

7. Alkol

8. Şişmanlık

9. Genel faktörler

11. Kan fibrinojen düzeylerinin yüksekliği

12. Hareket azlığı

13. Hava kirliliği

14. Sigara

Yukarıdaki risk faktörlerinin birkaçı bir araya gelince kişini KardiyoVasküler bir sorun geçirme olasılığı artıyor bu durumda ise KardiyoVasküler cerrahi devreye giriyor.

Kardiyovasküler sistem (Kvs) nedir?

Kardiyovasküler sistem bir damarlar agi (arterler ve venler) ve bir musküler pompa olan kalpten oluşur. Venler gibi arterler de farklı çaplara ve farklı duvar özelliklerine sahiptirler; belirli fizyolojik gereksinimlere göre kendilerini ayarlarlar.

Kalp kası her kasıldığında bütün vücut hücrelerinin aşaması için gerekli besinleri taşıyan kanı hareket ettirir. Bu yaşamsal sıvı bütün organlara oksijen sağlar ve hücre metabolizması sonucunda oluşan bir başka gazın yani karbondioksitin atılmasına olanak verir.

Kardiyovasküler sistem hassas ayarlama yapması insan yaşamının devamı için sürekli olarak hassas ayarlamalar yaparak çalışır. Bu sistemi sıkça etkileyen hastalıklardan herhangi birinin yaşam kalitesini önemli ölçüde değiştirmesinin, çoğu olguda tehlikeye sokmasının nedeni de budur.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç