Kusma nedir?

Midedeki maddelerin öğürtüyle ağızdan dışarı atılmasıdır. Başlı başına bir hastalık değildir. Birtakım hastalıkların ortak belirtisidir. Midenin bazı maddelerden kurtulmak için sinir yolları ile gösterdiği bir tepkidir. Hastalık olarak kusmaya yol açanlar şunlardır: Kızıl, yılancık, grip, menenjit, zatürree, şeker, üremi, beyin ve sinir hastalıklarından bazıları. Bazı rahatsızlıklar da kusmalara yol açar: Zehirlenmeler, mide ve bağırsak bozuklukları, iltihap ve yaralar, bağırsak düğümlenmesi, bağırsak tıkanması, apandisit, karaciğer iltihabı, karaciğer, böbrek taşları, yiyeceklerden gelen zehirlenmeler.

Kusmayı önlemek için önce neden ileri geldiğini araştırarak, evvela onu tedavi etmelidir. Yatakta dinlenme ve ufak buz parçaları yutarak kusma bir süre önlenebilir. Kusmanın altında yatan sebeple, mide ve oniki parmak barsağının ileri doğru kasılmaları azalınca midenin ağzı gevşer, diyafram kası ve karın kaslarının kasılması ile karın içi basınç artarak mide muhtevası yemek borusuna atılır. Göğüs içi basınç artışı ve yemek borusunun ters yönde kasılmaları ile de yutağa gelen materyel buradan da ağıza ve dışarıya ulaşır. Bu esnada soluk yolu kapanarak materyelin akciğere gitmesi önlenir.

Merkezi sinir sisteminin baskılandığı hallerde bu olay önlenemez ve akciğer iltihabına yol açar. Kusma mekanizması beyin sapındaki "kemoreseptör trigger bölgesi" esas olarak kusma merkezinin kontrolundadır. Sindirim kanalından, yüksek beyin merkezlerinden veya kemoreseptör trigger zon (bölge) den gelen uyarılara cevaben kusma merkezi de diyafram kası, karın kasları, mide ve yemek borusunu uyararak kusma meydana gelir. Kusmayı sağlayacak veya durduracak ilaçlar vardır, ancak kusma bazen önemli hastalıkların belirtisi olabilir.

Bu bakımdan kusmanın altında yatan sebep, gerektiğinde araştırılıp, tedavi edilmelidir. Kusmanın sebepleri; uzun süren hazımsızlık, apandisit, safra kesesi iltihabı, karın zarı iltihabı, barsak tıkanması, sistemik enfeksiyon hastalıkları, sindirim kanalının viral, bakteriyel, parazitik hastalıkları, karaciğer iltihabı, beyin ödemi, beyin tümörü, beyine giden oksijenin azalması, migren başağrısı, beyin zarlarının iltihabı, kafa içi basınç artması, kalp infarktüsü, kalp yetmezliği, hormonal bozukluk ve değişimler, gebelik, ilaç ve kimyevi maddeler psikolojik olabilir. Tedavi: Uygun hallerde kusmayı kesici ilaçlar kullanılır.

Sözlükte "kusma" ne demek?

1. Kusmak eylemi, istifra.

Kusma kelimesinin ingilizcesi

[Kaunan] n. vomiting, throwing up, puke, vomit, sickness, spew

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç