Kuartet nedir?

Dört müzik aletinden, ya da dört sesten meydana gelen bir müzik topluluğudur. Oda müziğinde önemli bir yeri olan kuartet, genellikle iki keman, bir violo (alto) ve bir de viyolonselden meydana gelir. Çalgısal oda müziğinin en çok sevilen ve sunulan şekli kuartettir. Kuartet sonat formunda yazılır yani üç veya dört kısımdan oluşur. Eserde yer alan çalgılar yaylı çalgılar ise genelde; 1. keman, 2. keman, viyola, viyolonsel şeklinde sıralanırlar. Bazen dört nefesli çalgı için “nefesli çalgılar kuarteti” veya üç farklı çalgıya piyano eşliğiyle “piyanolu kuartet” yazılır. Yaylı çalgılar kuarteti için en güzel eserleri klasik devir verdi.

Bu türün ilk büyük bestecisi Joseph Haydn’dır. Mozart, Beethoven, Schubert gibi besteciler ve onlardan sonra gelen romantik besteciler müzik edebiyatının bu türüne etkili eserler bıraktılar. Ondokuzuncu ve Yirminci Asırların en ünlü yaylı çalgılar kuarteti çalan grupları “genellikle birinci kemacının adıyla anılmak üzere” şunlardır: Schuppanzigh – Qu, Bohemya – Qu, Joachim – Qu, Gürzenich – Qu, Capet – Qu, Gewandhaus – Qu, Budapeşte – Qu, Havemann – Qu, Pro Arte – Qu, Quartetta di Roma, Strub – Qu.

Kuartet nedir? ( kimya)

Organik kimyada kuartet kelimesinin anlamı merkezdeki atomun (Karbon, Azot, Fosfor) dört bağı organik kısımla (R) yapmış halidir. Burada organik kısımlar alkil, aril, alkil-aril, vb… olabilirler. Örnek olarak: Bir alkandaki kuarter karbon atomuna dört tane sübstitüent bağlı olup hidrojenle bağ yapmamıştır.Kuarter yapısını gösteren amonyum tuzlarındaki azot atomlarına dört tane sübstitüent bağlıdır.Kuarter yapısını gösteren fosfor tuzlarındaki fosfor atomlarına dört tane sübstitüent bağlıdır. Bu tür bileşikler için kuartet karbon yapısında içer ve bir alkan olan Neopentan (2,2-Dımetilpropan), bunun yanı sıra yapısında kuartet bir azotu yapısında barındıran kuart metil amonyum bromid ve yapısında kuartet fosfor bulunduran kuart metil fosforuyum brom idi örnek olarak verebiliriz.

Sözlükte "kuartet" ne demek?

1. Dörtlü.

Cümle içinde kullanımı

Ses kuarteti. Yaylı sazlar kuarteti.

Kuartet kelimesinin ingilizcesi

n. quartet, quartette, quart
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç