Kriptolu telefon nedir ?

Kriptolu telefon, dinlemeleri ve elektronik gözetim gibi durumları engelleyebilmek için üretilmiş, şifreli iletişime izin veren yazılımlarla desteklenmiş cep telefonlarıdır.

Bu telefonlarda şifreleme ve şifre çözme işlemini gerçekleştirmek için kriptografik bir çip bulunmaktadır. Yunanca’dan dünya terminolojisine giren kripto, gizli, saklı veya şifrelenmiş kelimelerin yerine kullanan teknik bir terimdir. Bu telefonlar sayesinde ilave bir güvenlik seviyesi sağlanarak GSM şifreleme algoritmalarının kırılması riskine karşı içeriğin gizli tutulması hedeflenmektedir.

Kripto işlemi de telefon üzerindeki özel bir donanım veya yazılım ile yapılır. Ses telefon üzerinden GSM modülü üzerinden iletim işlemi başlamadan önce şifrelenir. Daha sonra telefondaki GSM modülü üzerinden sinyal olarak GSM şebekesine normal iletişimdeki gibi aktarılır. Fakat aktarılan veriler önceden farklı bir algoritma ile şifrelendiği için dinlense bile dinleme esnasında anlaşılmayan veriler elde edilir.

Ancak bu şifrelemenin de kırılması durumunda dinleme gerçekleştirilebilir. Konuşmanın her iki ucunda aynı tipte kriptolu telefon kullanılması gereklidir. Bu tür ekipmanların Türkiye’ye ithalatı veya Türkiye içinde üretimi özel izinle gerçekleştirilir. Genellikle üst düzeydeki devlet adamları ve kolluk kuvvetleri tarafından kullanılır.

Kriptolu telefon nasıl çalışır?

Kriptolu telefonlar ses dalgalarını alırken yada gönderirken farklı bir şifre ile frekans gönderirler. Diğer kriptolu telefon bu şifreleri algılayıp çözümler ve doğru frekanslar ile dinleyiciye sunar. Bu sayede iletilen ses dalgalarının şifreli halde iletilmesi sağlanmış olur. Kripto telefonlar sinyalleri şifrelemek için farklı algoritmalar kullandıkları için şifreleri çözmek genellikle imkansızdır. Bu sebeple cep telefonu üzerinden yapılan konuşmaları dinlemeye çalışanlar anlamsız ses dalgaları duyarlar.

Kriptolu telefonlar dinlenebilir mi ?

Tüm parametreler sadece bir kez kullanılır ve ardından hafızadan silinir bu sebeple kodu çözmenin bir yolu yoktur. Fakat gelişmiş teknoloji ile tüm şifreler bir bir denenerek doğru koda ulaşılabilir. Dünya'nın sayılı istihbarat örgütleri Kriptolu telefonları dinleme teknolojisine sahiptir fakat Türkiye bu teknolojik alt yapıya henüz sahip değildir.

Kriptolu telefonu kimler kullanır ?

Telekomünikasyon sektörü oldukça büyük bir endüstri haline gelmiştir. İstihbarat ajansları ve birçok özel kuruluş çoğu askeri, ekonomik ve siyasi bilgiyi edinmek için telefon iletişimini dinleyecek teknolojiler edinmişlerdir. Kriptolu telefonlar ise dinlenmeyi imkansız hale getirdiği için özellikle devletin üst düzeyinde görev yapan bir çok memur tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca yasal olarak herkes kriptolu telefon satın alma hakkına sahiptir bu sebeple dinleme korkusu yaşayan bir çok kişi kriptolu telefon kullanmayı tercih edebilirler.

Kriptografi nedir?

Öncelikle şifreleme mantığı içeren, Kriptoloji, mantık alıcı ve verici üzerinde gerçekleşir. Tek fark şudur. Alıcı, vericiden aldığı şifreli mesajı deşifre mantığı ile çözer ve dinleyiciye ya da okuyucuya iletir. Kriptoloji ses ve yazıların şifrelenmesi anlamına gelir. Verici aldığı sesi ve ya datayı belli bir kripto düzeninde şifreler. Alıcı da bu düzenin aynısına sahip olduğu için nasıl çözeceğini bilir ve çözerek ilgili sunumu gerçekleştirir.

Günümüzde telefon kriptosu; genellikle, askeri görüşmelerde, siyasi kişilerin devlet ile alakalı görüşmelerinde ya da özel şirketlerin şirket iletişimlerinde kullanılır durumda. Bu görüşmelerin gizliliğinin çok önem taşıması ise bu teknolojinin gelişmesinde ve bu teknolojiye yapılan yatırımların artmasında önemli rol oynuyor. Şifreleme (Kriptoloji) bilimini bilimsel terimler ile açıklayalım. Şifreleyen yani şifreleri yazan bölüme Kriptografi, şifreleri çözen yani okuyan bölüme de Kriptoanaliz deniliyor. Kısacası Kriptoloji = Kriptografi + Kriptoanaliz olarak belirtilebilir. Bu iki bölüm alıcı ve verici arasındaki görevleri simgeler.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç